NVIDIA bude využívať procesory Intel Sapphire Rapids Xeon na napájanie svojho systému AI DGX H100 Hopper GPU

NVIDIA potvrdila, že si vybrala procesory Intel Sapphire Rapids Xeon na napájanie svojho systému DGX H100 s GPU Hopper pre AI a dátové centrá.

Systém umelej inteligencie NVIDIA DGX H100 s GPU Hopper, ktorý bude vybavený procesormi Intel Sapphire Rapids Xeon

Potvrdenie prišlo od generálneho riaditeľa NVIDIA, Jensena Huanga, počas konferencie BofA Securities 2022 Global Technology Conference. Register. Späť na GTC 2022, keď NVIDIA oznámila svoj nový systém DGX H100, spomenuli iba použitie x86 CPU. Nebolo povedané, či CPU bude dizajn Intel alebo AMD. Ale teraz, keď NVIDIA potvrdila, že DGX H100 skutočne obsahuje pripravované procesory Intel Sapphire Rapids Xeon, ktoré by mali usadiť prach.

High-End Arc A730M GPU Intel je sotva rýchlejší ako NVIDIA RTX 3050 v hrách, BETA ovládače nespustia niektoré hry ani v DX12

“Nakupujeme veľa x86. Máme skvelé partnerstvá so spoločnosťami Intel a AMD. Pre generáciu Hopper som vybral Sapphire Rapids ako CPU pre Nvidia Hopper a Sapphire Rapids má vynikajúci jednovláknový výkon. Kvalifikujeme ho pre hyperscalery po celom svete. Kvalifikujeme ho pre dátové centrá po celom svete. Kvalifikujeme ho pre náš vlastný server, náš vlastný DGX. Kvalifikujeme ho pre naše vlastné superpočítače,“ povedal na konferencii Utorkové podujatie.

Generálny riaditeľ NVIDIA, Jensen Huang na globálnej technologickej konferencii BofA Securities 2022 prostredníctvom Register

Výber procesorov Intel Sapphire Rapids Xeon je určite zaujímavou voľbou vzhľadom na to, že gigant AI prešiel od Intelu k AMD na svojom predchádzajúcom systéme AI, DGX A100 poháňanom GPU Ampere. A100 obsahoval dva procesory AMD EPYC Rome s až 64 jadrami. Nevieme, aké Xeon SKU by sa použilo na napájanie DGX H100, ale Sapphire Rapids dosahuje maximum pri 56 jadrách a 112 vláknach. Toto je určite menej jadier ako súčasná zostava EPYC od AMD, ale NVIDIA chce využiť vyššie jednovláknové možnosti, ktoré čip s architektúrou Golden Cove od Intelu ponúka.

Ak by sa NVIDIA pozerala na výkon viacerých vlákien, možno by sa stále vydali cestou AMD EPYC, najmä keď je Janov hneď za rohom a ponúkne až 96 jadier a 192 vlákien založených na novšej architektúre Zen 4. predtým ServerTheHome oznámil, že NVIDIA dve dosky DGX H100 nakonfigurované okolo serverových CPU AMD a Intel. Nemôžeme s istotou povedať, či NVIDIA v budúcnosti vydá EPYC variant systému DGX H100, ale zatiaľ to budú všetky Intel Sapphire Rapids.

Špecifikácie systému NVIDIA DGX H100

NVIDIA s GPU Hopper uvádza na trh svoj najnovší systém DGX H100. Systém je vybavený celkom 8 akcelerátormi H100 v konfigurácii SXM a ponúka až 640 GB pamäte HBM3 a až 32 PFLOP špičkového výpočtového výkonu. Pre porovnanie, existujúci systém DGX A100 je vybavený 8 GPU A100 s 640 GB HBM2e pamäťou a produkuje iba maximálne 5 PFLOPs AI a 10 PFLOPs výpočtového výkonu INT8.

Samotný systém obsahuje procesory Intel 5. generácie s plnou podporou PCIe Gen 5. Výstup displeja je zabezpečený prostredníctvom samostatnej karty DGX Display Adapter, ktorá ponúka 4 výstupy DisplayPort s podporou rozlíšenia až 4K. AIC má vlastné riešenie aktívneho chladenia. Systém obsahuje štyri NVSwitche, 2 TB systémovej pamäte, dva 1,9 TB NVMe M.2 úložisko pre operačný systém a 8 3,84 TB NVMe U.2 SSD pre interné úložisko.

Keď už hovoríme o riešení chladenia, DGX H100 obsahuje GPU H100 na zadnej strane šasi. Všetky štyri GPU a CPU sú doplnené chladiacim chladiacim systémom, ktorý je tichý a tiež bezúdržbový. Kompresor pre chladič je umiestnený v šasi DGX. Spotreba energie je udávaná na 10,2 kW (špičková). Očakáva sa, že DGX H100 bude uvedený na trh v treťom štvrťroku 2022.