Procesor Ampere AmpereOne s architektúrou ARM bude uvedený na trh neskôr v tomto roku s podporou DDR5 a PCIe 5.0, porovnáva procesory Intel a AMD x86 s procesormi Altra

Po takmer desaťročí vývoja bude Ampere uvoľnenie vysokovýkonný serverový CPU AmpereOne koncom tohto roka, ktorý využíva serverovú technológiu založenú na Arm. Partneri spoločnosti Arm, Marvell a Amazon, využívajú architektúru servera Arm pre svoje cloudové servery. Spolu s uvedením Ampere vydala spoločnosť Huawei HiSilicon sériu serverov Kunpeng, založenú na dizajne Neoverse N1, aby vytvorila prvý cloudový natívny serverový procesor na svete, ktorý vykazuje výhodu extrémneho výkonu a spotreby energie.

Plány Ampere ilustrujú, že serverové CPU Arm rozšíria otvorenie vo výkone s x86 CPU

Počas výročnej aktualizácie Ampere, ktorá sa týka budúcnosti spoločnosti a zvyšku tohtoročného obchodného plánu, spoločnosť odhalila, že koncom tohto roka uvedie na trh jadrový 5nm procesor AmpereOne.

AMD kupuje Pensando Systems, čím pridáva technológiu DPU do rastúceho portfólia spoločnosti

AmpereOne je tiež založený na ARM ISA. Zákazníci očakávajú každý rok vyšší výkon, lepšiu energetickú účinnosť a lepšiu škálovateľnosť CPU. Vývoj a spustenie vlastných vyvinutých základných CPU nám môže pomôcť sústrediť všetku našu pozornosť a zamerať sa na potreby našich zákazníkov a splniť ich zodpovedajúce požiadavky.

— Jeff Wittich, hlavný produktový riaditeľ Ampere Computing, v rozhovore pre Leifeng.com

Spoločnosť má v úmysle zvýšiť spotrebu energie a výkon procesora pre nový serverový CPU, najmä potom, čo bola identifikovaná ako jeden zo siedmich najväčších zákazníkov dátových centier na celom svete – zoznam zahŕňa Alibaba Cloud, Microsoft Azure a Tencent Cloud.

Tento pokrok je pre Arm výborným znamením, pretože spoločnosť ešte viac otvorí priestor CPU servera medzi firemnou technológiou a x86 serverovými procesormi. Procesor Ampere je trojnásobný v porovnaní so štandardnými x86 CPU, pričom pomer výkonu k výkonu je štvornásobne lepší. Séria CPU Ampere Altra využíva polovičný výkon ako serverové procesory x86 a zároveň poskytuje o 200 % lepší výkon. Hlavným prispievateľom k vysokému výkonu Altra je zvýšený počet jadier CPU.

Náš 128-jadrový produkt je teraz lídrom v tomto odvetví, je dvakrát rýchlejší ako ostatné CPU. Na každom jadre beží iba jedno vlákno a udržiava všetky jadrá v chode na konzistentne vysokej frekvencii. Poskytuje veľkokapacitnú vyhradenú vyrovnávaciu pamäť s nízkou latenciou a využíva inteligentnú štruktúru sieťového prepojenia s vysokou šírkou pásma na prepojenie všetkých vysokovýkonných jadier, čím prelomí tradičné úzke miesto pri využívaní procesora, ktoré prináša klesajúce výnosy, keď sa zvyšuje dopyt. Využíva tiež pokročilú technológiu DDR a PCIe navrhnutú na dosiahnutie maximálnej kapacity a rozšírenie šírky pásma pamäte a I/O. Dokáže účinne zabrániť vzájomnému rušeniu medzi používateľmi, pričom poskytuje vynikajúci škálovateľný výkon a v konečnom dôsledku dosahuje maximálne využitie.

Séria Ampere Altra je skonštruovaná výhradne pre cloud computing. Ampere zámerne odstránil funkcie, ktoré sa zvyčajne vyskytujú u ich procesorov, aby sa zlepšila spotreba energie a plocha, aby sa dosiahla spotreba jednojadrovej energie o 67 % alebo viac nižšia ako u štandardných procesorov.

Plány Ampere ukazujú, že CPU servera Arm rozšíria otvorenie vo výkone s x86 CPU 2

Intel Arc A30M PRO Mobilita diskrétnej pracovnej stanice GPU potvrdená spoločnosťou Dell

Jednou z najväčších nevýhod tradičných x86 je, že nie sú špeciálne navrhnuté pre dátové centrá, ani pre cloud a cloudové služby. V minulosti sa používali v dátových centrách, pretože v tom čase neexistovali lepšie možnosti ako x86 CPU.

Cloudové natívne procesory sú obrovskou výhodou. Zvyčajne majú vyšší počet jadier, pričom každé jadro beží iba na samostatnom vlákne, čo umožňuje väčšiu bezpečnosť a vyšší výkon bez obetovania zvýšeného tlaku a pracovného zaťaženia.

Naše pripravované vlastné vyvinuté jadro AmpereOne je tiež založené na Arm ISA. Mikroarchitektúra je veľmi odlišná od Neoverse, ktorú poskytuje Arm, ale zatiaľ nemôžeme poskytnúť príliš veľa informácií. Vlastnoručne vyvinuté jadro AmpereOne môže byť dokonalé Je kompatibilné s našimi aktuálnymi produktmi Altra a Altra Max cloud-native procesory. Z užívateľského hľadiska to, čo optimalizovali pre Ampere Altra/Altra Max, môže byť dokonale použiteľné aj na našom AmpereOne. Okrem toho sme zodpovedajúcim spôsobom spolupracovali aj s kompilátormi, ako sú GCC a LLVM, aby sme ďalej zabezpečili kompatibilitu všetkých našich produktov.

Plány Ampere ukazujú, že CPU servera Arm rozšíria otvorenie vo výkone s x86 CPU 3

Vysokovýkonné procesory Arm majú do očí bijúci pád – softvérový ekosystém. Hardvér a softvér vyžadujú neustále vylepšenia na zlepšenie ekosystému Arm. Okrem spolupráce s cloudovými platformami a hardvérovými ODM a OEM spolupracuje Ampere so spoločnosťami Gigabyte a ADLINK pri navrhovaní rozširujúcich súprav pre AI a automatizované vozidlá a ďalšie produkty na rozšírenie rôznych aplikácií.

Požiadali sme o stovky patentov na výkon a funkcie našich produktov. Najnovší produkt AmpereOne využíva jadro vyvinuté spoločnosťou Ampere Computing, je založené na 5nm procese a podporuje PCIgen5 a DDR5. Nový produkt začal posielať vzorky. , veľmi sa tešíme na spätnú väzbu od zákazníkov.

— Renee James, predsedníčka Ampere Computing

Ampere tiež vysvetľuje, že ich vysokovýkonné energeticky úsporné cloudové procesory edge dokážu znížiť výkon až na 70 W, čo znamená, že procesor Ampere, ktorý ponúka 32 jadier, môže spotrebovať takmer päťkrát menej energie ako podobný x86 procesor.

Ampere hľadá viac oblastí, vrátane ich CPU. Napriek tomu sa spoločnosť zaoberá aj hybridnými kvantovými výpočtovými technikami pre budúce použitie, na ktoré sa zameralo aj niekoľko ďalších spoločností vrátane Intel, AMD, NVIDIA a Meta. Ampere využije svoj program pre vývojárov na ponúkanie viac ako 130 aplikácií pre vývojárov, od riešení na odvodenie AI až po pokročilé cloudové databázy.

Prostredníctvom regresného testovania môžeme zaručiť široký rozsah adaptability a zároveň zabezpečiť vysokovýkonné výsledky na základe adaptability.

— Jeff Wittich

Statista predpovedá, že trhový rozsah dátových centier založených na Arm a cloudových CPU dosiahne do roku 2028 58 miliárd dolárov, čo je štrnásťkrát viac ako v roku 2019, spolu s tým, že podiel na trhu vzrastie o dvadsať percent v porovnaní s pred tromi rokmi. Arm však stále pracuje na cloudovom trhu dátových centier, takže bude chvíľu trvať, kým konečne dosiahnu tento cieľ.

Zdroj správ: Domov IT

Leave a comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen.