Prehľad správ: Žiadny zákaz pre hráčov KHL v reprezentácii

Veľké družstvo na chov kôz zaniká. Stolička verejného ochrancu práv je už mesiace neobsadená.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Vydanie v utorok 13. septembra Dnešný deň je na Slovensku pripravený s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút.


Prezident vymenúva Hegerových nových ministrov

Premiér Eduard Heger má troch nových ministrov po tom, čo ich v utorok vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Do tímu premiéra pribudli Karel Hirman, Rastislav Káčer a Viliam Karas.

“Už menej si vážim, že medzi ministrami, ktorých som dnes vymenoval, nie je minister školstva,” povedal prezident.

Heger, ktorý bude zatiaľ pôsobiť ako minister školstva, prisľúbil, že nového ministra školstva čoskoro nájde.

Prezident s ťažkým srdcom prijal rezignačné listy dnes už odchádzajúcich ministrov nominovaných stranou SaS, zároveň však privítal Hegerových nestraníckych náhradníkov.

Citácia: “Politika je o umení možného, ​​je o nutnosti hľadania dohôd a kompromisov. Aby sa však nestali muži a ženy bez tváre a vlastností, kompromisy by sa mali diať len na úrovni názorov, nikdy nie na úroveň hodnôt.” (Prezidentka Zuzana Čaputová 13. 9.)


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator

 • politika: Politici ďalšieho verejného ochrancu práv nezvolili. Stolička je neobsadený viac ako päť mesiacov.
 • Obrana: Slovenská firma plánuje rozšíriť výrobu munície na vyzbrojovanie a dopĺňanie armád NATO.
 • Poľnohospodárstvo: Veľkochovné družstvo kôz PD Mestečko v Lazoch pod Makytou, okres Púchov, bude musieť pre rast nákladov zaniknúť.
 • Dizajn: Developeri teraz môžu získať licenciu na pokládku dlažby pre svoje bratislavské projekty a pomôcť prerobiť miestne chodníky s jedinečným bratislavským dizajnom.

Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


HLAVNÝ PRÍBEH NA UTOROK

Žiadny zákaz pre hráčov KHL v reprezentácii

Na rozdiel od viacerých európskych krajín, Slovensko umožní svojim hráčom, ktorí hrajú za tímy Kontinentálnej hokejovej ligy, reprezentovať Slovensko na medzinárodných podujatiach.


V ĎALŠÍCH NOVINKÁCH:

 • Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda potvrdené pre Sme denne že uvažuje o založení novej politickej strany.
 • Po 30 rokoch, exminister zahraničných vecí Ivan Korčok už nebude súčasťou slovenskej diplomacie. Zvažuje vstup do politiky.
 • Dňa 13. septembra sa Krajský súd v Bratislave Mariana Kočnera spod obžaloby oslobodil v kauze tajných správ zaslaných z väzenia exšpiónovi Petrovi Tóthovi v roku 2018 prostredníctvom jeho advokáta Andreja Šabíka. Správy sa týkali zmenkovej kauzy TV Markíza, v ktorej bol Kočner vlani uznaný vinným. Súd jeho čin neposúdil ako trestný čin.
 • Eduard Hegerova menšinová vláda prišla o ďalšieho poslanca. Poslanec Sme Rodina Patrick Linhart sa rozhodol, že sa už nebude držať koaličnej zmluvy. Ako opozičný poslanec môže teraz podporiť vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi zo strany OĽaNO. Hlasovanie by sa malo uskutočniť v stredu.
 • Vysoké školy hrozia pozastavením výučby od 17. novembra, pokiaľ vláda nesplní ich tri požiadavky. Rektori požadujú, aby vláda zvýšila financovanie vysokých škôl.
 • Lidl je najväčší obchod s potravinami na Slovensku, nasleduje Tesco a Kaufland, podľa údajov poskytuje webová stránka Finstat. Tržby spoločnosti Lidl vzrástli o 10 percent na 1,65 miliardy eur. Jej zisk v roku 2021 dosiahol 147,4 milióna eur.
 • V júli 2022 nominálne mesačné mzdy medziročne rástli vo všetkých 10 sledovaných odvetviach, no v dôsledku inflácie v skutočnosti klesli. Zamestnanosť vo väčšine odvetví vzrástla, no v najväčšom odvetví z hľadiska zamestnanosti (priemysel) počet zamestnancov klesal piaty mesiac po sebe, Štatistický úrad povedal.
 • Prevádzka na letisku Poprad zostáva ohrozenáInformovalo o tom ministerstvo dopravy. Napriek prvotnému rozhodnutiu odstúpiť, ako to požadovali pracovníci letiska, riaditeľ letiska Peter Dujava 12. septembra svoju rezignáciu stiahol. Odvolať ho v pondelok neuspelo ani valné zhromaždenie.

Ak máte návrhy na zlepšenie tohto prehľadu noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.