Prehľad správ: Väčšina poslancov štrajkuje v rokovacej sále

Inflácia stále stúpa. Sedem tipov, čo vidieť počas festivalu Biela noc.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Stredajšie vydanie 14. septembra Dnes na Slovensku je pripravené s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút.


Nie je čas na zábavu, hovorí minister Matovič

Prvá schôdza parlamentu po lete bola pre menšinovú vládu Eduarda Hegera veľkou skúškou, ktorá dopadla pre opozíciu dobre.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi sa dvakrát nepodarilo otvoriť reláciu, na tretí pokus sa už neobťažoval. Väčšina opozičných poslancov sa rozhodla vytiahnuť karty zo zariadení, ktoré kontrolujú ich dochádzku. Parlamentu teda na otvorenie schôdze chýbalo 76 poslancov.

Minister financií Igor Matovič, ktorý je niekoľkomesačnou príčinou koaličnej krízy, povedal, že nie je čas na zábavu a štrajk. Samotný premiér bol prekvapený fiaskom v parlamente.

Strana SaS, ktorá odišla z koaličnej vlády a dnes neposkytla svoje hlasy na otvorenie schôdze, aby zistila, kto podporí Hegerov kabinet v parlamente, prisľúbila, že schôdzu otvorí na budúci týždeň.

minister financií: Strana SaS pripraví návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi Matovičovi. Strana Hlas je ochotná ho podporiť, ak SaS sľúbi, že sa do vlády nevráti.


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator

  • Pečiatka: Štátna pošta Slovenská pošta vydala známku s názvom „Solidarita s Ukrajinou“.

  • vzdelanie: Rodičia vyzývajú vládu, aby zabránila zatváraniu škôl pre rastúce náklady na energie. Premiér Eduard Heger 14. septembra sľúbil, že školy sa nezatvoria a deti nebudú sedieť v chladných triedach.

  • Banky: Národná banka od budúceho roka zmení pravidlá pre hypotéky nad 40 rokov, aby neodišli do dôchodku s príliš veľkým hypotekárnym dlhom.

  • festival: Bratislava bude cez víkend hostiť festival svetiel Biela noc. Tu je 7 inštalácií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.


HLAVNÝ PRÍBEH NA STREDU

Maďarská ‘Maria Callas’ prišla z Bratislavy

Jedna z najväčších maďarských operných speváčok Erzsébet Házy mala jeden veľký sen – byť taká skvelá ako svetoznáma sopranistka Maria Callas. Bola talentovaná, ale žila v komunistickom Maďarsku.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


V ďalších novinkách:

  • Platy ministrov budú zmrazené pre vysoký deficit Slovenska. V apríli 2022 Eurostat zverejnil, že pomer dlhu verejnej správy k HDP v roku 2021 dosiahol na Slovensku 63,1 percenta. Do platnosti teda vstúpila dlhová brzda.

  • Od 15. septembra bude Hraničný priechod Vyšné Nemecké budú využívané len autami a autobusmi. Chodci môžu využiť ďalšie dva priechody Ubľa alebo Veľké Slemence.

  • Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) to považoval za vážne porušenie práv maloletého rómskeho dievčaťaktorá v roku 2017 utrpela ťažké zranenia po páde z okna počas zadržania na policajnom oddelení.

  • Ústavný súd dostal Žiadosť prezidentky Čaputovej rozhodnúť o ústavnosti jednej z dvoch navrhovaných referendových otázok. Súd vo veci rozhodne do polovice novembra.
Ak máte návrhy na zlepšenie tohto prehľadu noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.