Našla sa známa tatranská orlica Anička

Vták škvrnitý mesiace po zmiznutí z miesta hniezdenia.

Veľkosť písma:A|A+

Našiel sa orol, ktorý sa preslávil v rámci ochranárskeho projektu v Tatrách nažive a dobre po zmiznutí na mesiace.

Vtáčika, ktorý ochranári pomenovali Anička, identifikoval pracovník Správy Tatranského národného parku (TANAP) Peter Vrlíka niekoľko dní pred začiatkom jesennej migrácie orlov krikľavých do Afriky.

Oznámil, že Anička, odhadovaná na 14 rokov, je vo výbornej kondícii a v tomto hniezdnom období spolu s partnerom opäť odchovala zdravé mláďa orla.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

V centre pozornosti od roku 2013

Vrlík a jeho kolegovia od leta 2013 sledovali orla, pôvodne známeho ako Arnold, pomocou špeciálneho solárneho sledovacieho zariadenia.

Prístroj im umožnil podrobne zmapovať jeho migračnú cestu zo severoslovenského Liptova do Afriky a späť.

Unikátny online pohľad na jej život poskytla verejnosti aj webová kamera, ktorú jej príslušníci TANAP-u nainštalovali do hniezda.

Hľadá sa orol

Projekt sa skončil v roku 2016, keď zariadenie spadlo pri jej návrate z Afriky na hniezdisko, no ochranárom sa ju podarilo identifikovať podľa jedinečného číselného kódu na farebnom krúžku na nohe.

Začiatkom tohto roka však zmizla.

“Od jari sme Aničku hľadali na jej dlhodobom hniezdisku a napokon sa ukázalo, že sa odsťahovala asi o dva a pol kilometra a postavila si nové hniezdo,” vysvetlil Vrlík.

Povedal, že Anička bola s partnerom a v tesnej blízkosti žilo aj mláďa.

Dodal, že po niekoľkých hodinách pozorovania prileteli ďalšie orly menšie, než sa nakoniec vzniesli na oblohu a zamierili do subsaharskej Afriky.

Očakáva sa, že čoskoro migruje aj Anička a jej rodina.