Ako sa víno z dnes už kontroverzného vinárstva podávalo kráľovnej Alžbete II.

19. septembra 2022 o 11:30 ja Prémiový obsah

Pri návšteve Slovenska v roku 2008 jej podávali rovnaké víno, aké sa podávalo na jej vlastnej svadbe.

Veľkosť písma:A|A+

V roku 2008 chcela britská kráľovská rodina rozvíjať vzťahy s rýchlo rastúcimi krajinami bývalého sovietskeho bloku. Na kráľovskú návštevu si vybrali Slovensko a Slovinsko.

V októbri 2008 kráľovná Alžbeta II. uskutočnila svoju prvú a jedinú oficiálnu návštevu Slovenska. Hostil ju tu vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Jej návšteva ukázala, že Slovensko ešte nedorástlo do roly krajiny, ktorá by organizovala takéto podujatie. Štát pre ňu vtedy nemal vhodnejšie ubytovanie ako vládny hotel Bôrik a vtedajší premiér Robert Fico zo Smeru na hostinu napriek pozvaniu neprišiel.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Na návšteve kráľovnej bolo ešte jedno zaujímavé meno, ktoré vtedy verejnosť nepoznala. Počas hostiny sa podávalo víno z Pivnice Radošina. Rok pred návštevou kráľovnej sa majiteľom podniku stal dnes už neslávne známy Norbert Bödör. V súčasnosti je stíhaný za to, že bol súčasťou toho, čo polícia označuje za zločineckú skupinu, ktorá nezákonne ovládala políciu.

Prezidentská kancelária vyberala víno spolu s cateringovou spoločnosťou Sharkam, ktorá večeru na banket v Redute pripravovala, spomína Marek Trubač, vtedajší hovorca prezidenta, sám vyučený vinár.

„Odporúčali sme ho s ohľadom na jeho históriu, keďže sa podávalo aj na svadbe kráľovnej v roku 1947. Takto víno predstavila aj samotná kráľovná Alžbeta,“ povedal Trubač.

O slovenskom víne na kráľovskej svadbe však stále kolujú otázniky.

Rôzne verzie príbehu

helpdesk@sme.sk, aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >