Prehľad správ: Ruské veľvyslanectvo klame o cintoríne, varuje polícia

Extrémizmus zosilnel, festival spochybňuje predsudky voči cudzincom. Viac sa dozviete v dnešnom súhrne.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je štvrtkové vydanie 19. septembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Ruské veľvyslanectvo prichytené pri klamstve

Polícia to nazýva vzácnym momentom, keďže práve teraz môžu ľudia sledovať, ako sa pred nimi odohráva informačná operácia Ruskej federácie.

Ruské veľvyslanectvo na Slovensku zverejnilo minulý týždeň na Facebooku príspevok, v ktorom tvrdilo, že starosta obce Ladomirová v Prešovskom kraji na východnom Slovensku zrovnal so zemou hroby vojakov ruskej cárskej armády.

Podľa polície sú tvrdenia nepravdivé. Voči tvrdeniam sa ostro ohradila aj starostka Ladomirovej. Generálny prokurátor Maroš Žilinka medzitým prijal tvrdenia ruského veľvyslanectva a povedal, že ich nechá vyšetriť.

Prečítajte si viac o ruskej propagande na Slovensku:


Viac príbehov na Spectator.sk


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Európski lídri dlho nebrali varovania Anny Politkovskej vážne. Vo svojej knihe z roku 2004 zavraždená novinárka kritizovala vodcov za bezohľadnú spotrebu ruských komodít. V decembri 2019 Európska únia stále neodmietla ruský plyn. Namiesto toho označilo krajinu za spoľahlivého dodávateľa.

Ale ruská vojna na Ukrajine, financovaná exportom surovín do Európy a inde, spolu s rozvíjajúcou sa energetickou krízou tento pohľad zmenili.

„Musíme sa zbaviť tejto závislosti [on Russian energy] v celej Európe,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.Slovensko schvaľuje program Von der Leyenovej uvedený v jej prejave Čítaj viac


Obrázok dňa

V pondelok sa na viacerých slovenských univerzitách začal nový akademický rok 2022/2023. Slovenská rektorská konferencia využila príležitosť upozorniť nielen na rozvíjajúcu sa energetickú krízu, ale aj na nedostatočné financovanie vysokých škôl na Slovensku. Na snímke obrad na Univerzite Komenského v Bratislave.


V iných správach

  • Zúčastnila sa ho prezidentka SR Zuzana Čaputová a jej partner Juraj Rizman Štátny pohreb kráľovnej Alžbety II., ktorý sa konal vo Westminsterskom opátstve.
  • Na Špecializovanom trestnom súde po dvoch mesiacoch pokračoval prípad vraždy Jána Kuciaka. Bývalého novinára a špióna Petra Tótha postavili pred senát súdu, pretože predtým odmietol vypovedať. V pondelok to opäť odmietol s tým, že jeho obvinenie je “politicky motivované”. Zistite, čo sa stalo naposledy počas súdnych pojednávaní.
  • Za pomoc a podporu Ukrajiny a jej kultúry bola ministerke kultúry SR Natálii Milanovej z OĽaNO udelená Rad princeznej Oľgy. prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ocenenie Milanovej bolo udelené za osobné zásluhy o posilnenie spolupráce, podporu suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a prínos pri šírení povedomia o krajine.
  • Mesto Bratislava pokračuje v obnove ikonickej fontány Družba na Námestí Slobody. Zatiaľ je opravená podzemná strojovňa a osadia sa nové čerpadlá. Pôvodné tam zostali ako spomienka na minulosť. Zvolený je aj spôsob čistenia centrálnej plastiky lipového kvetu, informoval primátor Matúš Vallo na sociálnej sieti.
  • Mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) v Bratislave má zásadným spôsobom zvýšiť energetickú sebestačnosť hlavného mesta. V tejto vykurovacej sezóne OLO uzatvorí prepojenie svojho zariadenia na energetické využitie odpadu s tepelnou sieťou. Podľa spoločnosti to obmedzí očakávané zvýšenie cien pre domácnosti. Zistite, ako môžete ušetriť peniaze znížením spotreby energie.

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.


Leave a comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen.