Prehľad správ: Opatrenia proti vysokým cenám energií prídu čoskoro

Ako požiadať o štátne dotácie na rekonštrukciu vašej nehnuteľnosti. Viac sa dozviete v dnešnom súhrne.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je štvrtkové vydanie 20. septembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Opatrenia proti vysokým cenám energií prídu čoskoro

Zatiaľ čo na Slovensku rastú ceny elektriny a zemného plynu pre domácnosti aj podniky, stále nie je jasné, do akej výšky ceny porastú a aká výdatná bude pomocná ruka štátu.

Vláda naznačila, že bude pomáhať domácnostiam, školám, nemocniciam a iným verejným subjektom. Pre podniky by sa mala navrhnúť samostatná schéma.

Kabinet sa bude opatreniami zaoberať v stredu; potom ich parlament prerokuje v zrýchlenom konaní.

Prečítajte si viac o situácii:


Viac príbehov na Spectator.sk


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Majitelia starších rodinných domov môžu od polovice októbra žiadať o štátne dotácie na rekonštrukciu svojej nehnuteľnosti. Slovenská agentúra životného prostredia vypisuje prvé dve ponuky na plán obnovy v celkovej hodnote 30 miliónov eur.

Peniaze sú rozdelené do dvoch schém po 15 miliónov eur.

Čo je potrebné predložiť pri podávaní prvej ponuky? Aká časť nákladov bude preplatená? Aký je termín na podanie žiadosti? Tento článok odpovedá na najdôležitejšie otázky.Ako požiadať o peniaze na rekonštrukciu domu? (Otázky a odpovede) Čítaj viac


Obrázok dňa

Inštalácia hniezdnej búdky pre sokola rároha na vysielacej veži medzi mestami Štúrovo a Nové Zámky.


V iných správach

  • Parlament posunul do druhého čítania novelu ústavy na skrátenie volebného obdobia buď referendom alebo ústavným zákonom. Zo 147 prítomných poslancov zaň hlasovalo 97 poslancov. Návrh predložilo Sme Rodina, jedna z koaličných strán.
  • Vo výcvikovom priestore Lešť na strednom Slovensku sa začalo vojenské cvičenie Silná súdržnosť 2022. Cieľom je posúdiť, či sú jednotky z Českej republiky, Nemecka, Slovinska, USA a Slovenska pripravené plniť svoje úlohy pri obrane krajiny. Skupina NATO vznikla po ruskej invázii na Ukrajinu. Viac o veliteľovi skupiny si prečítajte tu.
  • Slovenská akadémia vied udelila dvom zahraničným vedcom Medzinárodnú cenu SAV. Ocenenie v oblasti technických vied získal matematik Yang Quan Chen z Kalifornskej univerzity. Neurovedec a onkológ Michel Salzet z univerzity vo francúzskom Lille pôsobil v oblasti prírodných vied.
  • Od utorka sa na očkovanie štvrtou dávkou môžu prihlásiť občania starší ako 12 rokov, ktorí sú zaočkovaní, prispôsobené novému omikrónovému variantu koronavírusu. Formulár nájdete na tomto odkaze. Očakáva sa, že jesenná vlna pandémie koronavírusu bude v porovnaní s predchádzajúcimi miernejšia.
  • Minister vnútra Roman Mikulec zostáva vo funkcii. Za nedôveru hlasovalo len 58 poslancov zo 145 prítomných. Hlasovanie opäť iniciovala opozičná strana Smer.
  • V porovnaní s minulým rokom navštívilo Vysoké Tatry počas leta o 30 percent menej Slovákov. Tento rok radšej trávili dovolenky v cudzích krajinách. Vrátili sa však turisti zo zahraničia, najmä z Česka, Maďarska a Poľska, o 70 percent viac v porovnaní s predchádzajúcim letom. Objavte tu najnavštevovanejšie miesta vo Vysokých Tatrách.
  • Ministerstvo financií rieši žiadosti vysokých škôl o pomoc pri zvyšovaní cien energií. Na pomoc regionálnym školám s cenami zatiaľ ministerstvo dalo k dispozícii 30 miliónov eur. Premiér Eduard Heger v utorok na pôde Univerzity Mateja Bela začiatkom nového akademického roka ubezpečil, že školy a univerzity nebudú musieť zatvárať pre ceny energií. Zistite, ako môžete ušetriť peniaze znížením spotreby energie.

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese [email protected].