Spravodajský prehľad: Matovič má stále ďaleko od bezpečia na ministerskom kresle

Teraz sú k dispozícii zosilňovače Omicron. Slovensko ako prvé v EÚ ponúka cezhraničný európsky dôchodkový produkt. Archeológovia odhaľujú možné pozostatky kultovej vraždy.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je stredajšie vydanie 21. septembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa zo Slovenska za menej ako päť minút.


SaS sa pokúsi Matoviča zosadiť, tentoraz opozičným spôsobom

Teraz opozičná Sloboda a Solidarita (SaS) sa budúci týždeň pokúsi zosadiť koaličného lídra Igora Matoviča (OĽaNO) z postu ministra financií.

Zdroje z SaS a ďalšieho opozičného zoskupenia Hlas pre denník Sme potvrdili, že sa obaja chystajú podpísať návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi. Hlas vymieňa podporu iniciatíve SaS proti Matovičovi za záruky, že SaS zasa podporí novelu ústavy o podmienkach predčasných volieb.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Matovičov hlavný politický protivník, líder Smeru Robert Fico, však povedal, že jeho strana, ktorá má v súčasnosti najväčší opozičný klub s 27 poslancami, hlasovanie o nedôvere nepodporí.


Viac príbehov na Spectator.sk

OČKOVANIE OMICRON: Ktokoľvek starší ako 12 rokov môže od 20. septembra požiadať o vakcíny prispôsobené kmeňu Omicron Covid, pričom sú ponúkané nové vakcíny Comirnaty (Pfizer-BioNTech) a Spikevax (Moderna). Prečítajte si viac o tom, kto má nárok na novú posilňovaciu dávku, ako sa na ňu zaregistrovať a kde bude dostupná.

DÔCHODKOVÉ SPORENIE: Slovensko sa stalo prvou krajinou EÚ, ktorá uviedla na trh nový paneurópsky dôchodkový produkt (PEPP). Ponúka podobné výhody ako iné osobné dôchodkové produkty a zároveň umožňuje mobilným pracovníkom previesť svoje úspory pri hľadaní zamestnania v inom členskom štáte EÚ.

HROZNÝ OBJEV ARCHEOLÓGOV: Slovensko-nemecký tím archeológov, ktorý skúma jedno z najväčších stredoeurópskych sídlisk doby kamennej vo Vrábľoch, objavil pozostatky troch desiatok ľudí, ktorí mohli byť zabití pri kultových obradoch.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Od odchodu Márie Patakyovej pred piatimi mesiacmi a bez nástupcu v nedohľadne je Kancelária verejného ochrancu práv po prvý raz vo svojej krátkej histórii paralyzovaná.

„Naši zákonodarcovia však zjavne nie sú príliš nadšení existenciou Kancelárie verejného ochrancu práv,“ povedala Via Iuris, skupina obhajujúca ochranu právneho štátu.

Patakyová mala do odchodu z postu vybavované všetky prípady na stole, no dnes sa hromadia prípady, ktoré čakajú na preštudovanie, rozhodnutie a podpísanie ďalším ombudsmanom. Počet nevybavených spisov presahuje podľa úradu 400.Súvisiaci článok Ohrozené práva ľudí, keďže slovenský parlament nezvolil ombudsmana Čítaj viac


Obrázok dňa

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) pribehol v stredu 21. septembra do svojej kancelárie v centre Bratislavy z domu v mestskej časti Dúbravka pri príležitosti Európskeho týždňa mobility. Beh na 6,4 km mu trval 39 minút, informoval o tom novinárov, ktorí ho čakajú pred Úradom vlády.


V iných správach

Ruský prezident Vladimir Putin po vyhlásení mobilizácie stráca možnosti, hovorí minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Naď dúfa, že si to bežní ľudia v Rusku uvedomia a urobia kroky, aby zabránili Putinovi ubližovať krajine a jej obyvateľom. (Sme)

Prezidentka Zuzana Čaputová zarobila vlani spomedzi najvyšších ústavných činiteľov Slovenska najviac, s príjmom 147 989 €. Premiér Eduard Heger zarobil v roku 2021 z platu štátneho úradníka 65 832 eur a predseda parlamentu Boris Kollár 42 900 eur. Vyplýva to z majetkových priznaní verejných funkcionárov zverejnených na webe parlamentu. (TASR)

Ministri kabinetu nazeleno rozsvietili návrhy zákonov, ktoré umožnia ministerstvu hospodárstva viac možností na vyhlásenie núdzového stavu v energetike, čo by malo umožniť aj cenové stropy energií. Viac podrobností prinesie Slovak Spectator vo štvrtok. Očakáva sa, že parlament sa bude návrhmi zákonov zaoberať v zrýchlenom konaní. Vláda zvažuje obmedzenie cien elektriny. (Sme)

Premiér Eduard Heger vyzval lekárov, aby prehodnotili podanie výpovedí. „Urobili sme konkrétne kroky, investície do výstavby a rekonštrukcie a najmä investície do ľudí, teda do ich platov,“ povedal. Minister financií Igor Matovič zopakoval, že štát vynaloží na zvyšovanie platov zdravotníkov zhruba pol miliardy eur. (TASR, Sme)

Ministerstvo financií odhaduje deficit na 4,9 percenta HDPalebo 5,2 miliardy eur. V auguste Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje deficit o 1,4 miliardy eur nižší. (TASR)

Letisko Bratislava vybavilo tento rok viac ako milión cestujúcich viac ako za predchádzajúce dva pandemické roky dohromady. August bol zároveň druhým najsilnejším mesiacom od septembra 2019. (SITA)

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.