Eurokomisár: Na pomoc Rómom existujú eurofondy, ale prečo sa nevyužívajú na Slovensku?

Eurokomisár Dalli navštívil chudobou postihnuté marginalizované komunity, pričom zdôraznil situáciu miestnych detí.

Veľkosť písma:A|A+

V osade Habeš v Sečovciach v Košickom kraji žije asi 1700 Rómov. Miestni majú prístup k dvom kohútikom pitnej vody pre celú komunitu. Osada sa topí v haraburdách, bahne, zamorení potkanmi a hrozných životných podmienkach.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalli bola svedkom životných podmienok osady počas svojej návštevy 21. septembra 2022. Eurokomisárka sa stretla s miestnymi obyvateľmi, ako aj s poslancom Európskeho parlamentu Petrom Pollákom, splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity. Ján Hero a starosta Sečoviec Dominik Frajko, Informoval o tom denník Korzár.

„Zdroje Európskej únie sa neprejavujú v každodennom živote Rómov. Nikde nie je dostatočná politická vôľa napadnúť životnú situáciu a zmeniť ju k lepšiemu,“ poznamenal Pollák.

Deti žijúce v takýchto podmienkach nemajú dobré vyhliadky do budúcnosti; stovky ľudí nemajú prístup k základným životným potrebám, čo treba zmeniť, povedal Pollák, ktorý je europoslancom za vládnu stranu OĽaNO.

Eurofondy sa k nim nedostali

“Existujú prostriedky na riešenie situácie Rómov. Otázkou je, prečo sa nevyužívajú,” povedal Dalli, cituje ho Korzár. Dospela k záveru, že obce sú pri využívaní peňazí z eurofondov zanedbané.

Alarmujúca je najmä situácia detí žijúcich v osade, povedal Dalli. Rovnosť neexistuje, ak chýba náležitá starostlivosť a bývanie, dodala.

Celkovú situáciu rómskych komunít nedávno kritizoval výbor Európskeho parlamentu pri júlovej návšteve ďalšej osady v Petrovciach nad Laborcom. Predseda výboru označil situáciu za škandalóznu a uviedol, že miestni obyvatelia žijú v stredovekých podmienkach.

Spolupráca samospráv je v tomto kroku kľúčová, uviedol splnomocnenec Hero: „Zmena musí vychádzať z miestnych úrovní.“

Pollák sa sťažoval, že mestské úrady dostatočne nespolupracujú. Hoci EÚ už 14 rokov investuje finančné prostriedky do zlepšovania života Rómov, obce majú problémy s riadnou podporou komunít, uviedol. Poslanec sa domnieva, že obce by boli lepšie motivované pomáhať svojim rómskym komunitám, keby im bolo umožnené využívať fondy EÚ bez toho, aby museli prispievať vlastnými zdrojmi.

Voda a školstvo patria medzi hlavné problémy

Šéf miestnej rómskej komunity Jozef Kudráč označil bývanie v osade za nevhodné. Vodovodné kohútiky sú dva a ľudia majú málo možností, ako sa umyť. To zhoršuje šance Rómov nájsť si prácu.

Voda v osade je problém, pretože mnohé domy a chatrče sú postavené nelegálne, takže hospodárenie s vodou, odpadom a odpadkami je nemožné.

Aj keď je v obci škola, nenavštevuje ju veľa detí z rómskej komunity. Komisár Dalli tiež poznamenal, že od rómskych detí sa často očakáva, že budú navštevovať segregované školy, čo prehlbuje rozdiely a znižuje možnosti žiť normálny život.

„Deti si to, čo sa naučili v škole, potrebujú doma precvičiť – vrátane hygieny. Ak deti nemajú možnosť samy sa očistiť, je to nekonečný kolobeh,“ povedal pre Korzár starosta Sečoviec Frajkor.

Slovensko dlhodobo zápasí so školskou segregáciou rómskych detí. Počas augustovej návštevy výboru Európskeho parlamentu predseda upozornil, že Slovensko by malo prijať potrebné opatrenia na „riešenie základných príčin diskriminácie a segregácie rómskych detí vo vzdelávacom systéme“ a zabezpečiť, aby rómske deti mali rovnaké príležitosti na prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.