Prehľad správ: Slovensko bude mať dosť energie, hovorí premiér

Horskí záchranári varujú pred zimnými podmienkami vo vyšších polohách. Viac sa dozviete v dnešnom súhrne.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je štvrtkové vydanie 22. septembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

PM: Je to zlé, ale Slovensko bude mať dosť energie

Legislatívnym procesom prechádza legislatívny rámec, ktorý vláde umožní riešiť energetickú krízu v prípade potreby.

Po týždňoch diskusií kabinet v stredu 21. septembra schválil prvé opatrenia, ktoré majú pomôcť v boji proti energetickej kríze na Slovensku: vláda bude môcť vyhlásiť núdzový stav pri nedostatku energií pre ich vysoké ceny.

Premiér Eduard Heger a minister hospodárstva Karel Hirman ubezpečujú, že hoci je situácia zlá, Slovensko bude mať dostatok energie.

Viac o energetickej kríze na Slovensku:


Viac príbehov na Spectator.sk


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Vek klientov žiadajúcich o hypotéku sa zvyšuje, a to aj z dôvodu rastúcich cien nehnuteľností. Niektorí dlžníci nebudú schopní splácať úvery pred dovŕšením 75. roku života. Národná banka Slovenska (NBS) sa obáva, že sa tento trend vymkne spod kontroly.

Nie všetci dlžníci rátajú s rizikom poklesu príjmu po odchode do dôchodku a so zdravotnými komplikáciami spojenými so starobou.

Výsledkom môže byť nepríjemná finančná situácia, ktorá im môže znemožniť splácanie dlhov.Pre ľudí nad 40 rokov budú na Slovensku pravidlá pre hypotéky prísnejšie Čítaj viac


Obrázok dňa

Zdravotník ukazujúci dieťaťu základy prvej pomoci počas Žilinského dňa zdravia. Zdravotníci z mestskej nemocnice radili obyvateľom zdravotnú starostlivosť.


V iných správach

  • Poslanci parlamentu odložili hlasovanie o novele paragrafu 363 Trestného zákona na budúci utoroks výnimkou návrhov týkajúcich sa energetickej krízy. Novela má za cieľ reformovať svojvoľnú právomoc generálneho prokurátora zrušiť nepohodlné obvinenia a účinne udeliť niektorým ľuďom kartu na útek z väzenia.
  • Mesto Piešťany z dôvodu šetrenia nákladov ohlásilo zníženie intenzity pouličného osvetlenia. S výnimkou hlavných ulíc – Bratislavská, Krajinská a Žilinská cesta, ktoré budú plne osvetlené, bude intenzita pouličného osvetlenia na ostatných uliciach v meste znížená na tretinu. V meste je viacero miest, ako sú cintoríny, či parkovacie miesto pri miestnom zimnom štadióne, ktoré momentálne nesvietia.
  • Vo štvrtok sa skončilo vojenské cvičenie Silná súdržnosť 2022 vo výcvikovom priestore Lešť na strednom Slovensku.. Zúčastnilo sa ho okolo 1000 vojakov z Českej republiky, Nemecka, Slovinska, USA a Slovenska. Cieľom bolo posúdiť ich schopnosti. Ciele cvičení boli podľa oficiálneho vyjadrenia splnené.
  • Už túto sobotu sa dobrovoľníci môžu už po 44. krát v histórii zapojiť do akcie Čisté hory. Cieľom akcie je vyčistiť národné parky v regióne Spiša po letnej sezóne. Vítaní sú všetci s pozitívnym vzťahom k prírode, hovorí koordinátor podujatia Igor Stavný z Tatranského národného parku. Dobrovoľníkom stačí prísť na jedno z mnohých východiskových bodov, kde dostanú vrecia na pozbieranie odpadu po turistoch. Zoznam všetkých východiskové body nájdete tu (v slovenčine).
  • Slovenská horská záchranná služba (HZS) upozorňuje turistov na zimné podmienky na cestách vo vyšších polohách. Za posledných pár dní napadlo asi pol metra snehu. Navyše je silný vietor a hmla. Aj keď sú chodníky stále otvorené, zimné vybavenie ako mačky, cepíny a dokonca aj lavínový maják je nevyhnutné.
  • Po piatich rokoch prác sa podarilo obnoviť meandrujúce koryto v dvojkilometrovom úseku rieky Rudava na západnom Slovensku.. Obnova umožní lepšie podmienky pre rozkvet a prosperitu flóry a fauny. V 70. rokoch 20. storočia bola polovica koryta Rudavy zakrytá betónovými blokmi, aby sa zabránilo jeho prirodzenému vývoju, čím sa tvar rieky stal líniovým.
  • Dopravca košickej MHD DPMK podľa hovorkyne spoločnosti Vladimíry Bujňákovej momentálne nedokáže prevádzkovať desiatky liniek denne.. Môžu za to poruchy ich vozového parku a nedostatok vodičov. V pondelok 19. septembra chýbalo 56 liniek, nasledujúci deň 69 a deň nato 64. Riešením je podľa DPMK nákup nových autobusov a prijatie ďalších vodičov.

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.