Prehľad správ: V sobotu sa v hlavnom meste koná tradičný mestský trh

Významná produkčná spoločnosť oznamuje prepúšťanie, po nedávnych suchách klesajú hladiny vody zo studní a oficiálne výhody pitia burčiaku – s mierou.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý deň. Tu je piatkové vydanie 23. septembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.

Víkendový súhrn cestovateľských tipov a príbehov Petra Dlhopolca nájdete v najnovšom vydaní nášho spravodaja Spectacular Slovakia: tento týždeň sa venuje najlepším pralinkám, kráse ľudového odevu a meteoritu, ktorý pristál na Slovensku.

Môžete si tiež pozrieť top podujatia v Bratislave od 22. septembra do 2. októbra, ako aj informácie o bohoslužbách v rôznych jazykoch, školeniach a dočasných výstavách.Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Dobrý trh príde už tento víkend

Zanietená partia ľudí z miestnych obchodov, komunitných organizácií a štvrtí už túto sobotu predstaví v uliciach Bratislavy najnovší Dobrý trh.

Okrem možnosti prezrieť si a zakúpiť si ručne vyrobené výrobky, návštevníkov čakajú umelecké inštalácie, koncerty, workshopy a program pre deti.

Dobrý Trh bude pre návštevníkov otvorený 24. septembra v čase od 10:00 do 17:00 na viacerých miestach: na Jakubovom námestí; na Panenskej ulici; a v Starej tržnici.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Jedna z najznámejších európskych panovníčok sa konečne dočkala verejného priestoru pomenovaného po nej.

Začiatkom tohto mesiaca odhalil Karl von Habsburg, hlava habsbursko-lotrinského domu, oficiálnu značku ulice označujúcu novú Diaľnicu Márie Terézie v centre hlavného mesta.

Ale nie každý je z toho šťastný.


Obrázok dňa

Jeseň je obdobím burčiak, zakalená (alebo v stredoeurópskom jazyku „búrlivá“) kvasená hroznová šťava, ktorá sa bežne predáva na okrajoch ciest v slovenských vinohradníckych oblastiach. Nápoj obsahuje množstvo zdraviu skutočne prospešných látok, ale nemali by ste ho vypiť viac ako pár pohárov (300 ml), uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Burčiak obsahuje rôzne druhy vitamínu B, minerály a ovocné cukry, plus železo, zinok a tiamín, ktorý zlepšuje činnosť srdca. Kyselina pantoténová v ňom obsiahnutá priaznivo pôsobí na tráviaci systém a sliznicu, poznamenal úrad.


V iných správach

  • Výrobca kompresorov Embraco Slovakia oznámil, že prepúšťa 270 zamestnancov vo svojom závode v Spišskej Novej Vsi na východe Slovenska. V súčasnosti tam spoločnosť zamestnáva 1 750 ľudí.
  • Cudzinecká polícia by mohla zamietnuť žiadosti štátnych príslušníkov tretích krajín o prechodný pobyt na účel podnikania, ak by žiadatelia obchádzali zákonnú povinnosť preukázať zisk z podnikania po zdanení. Ide o jednu zo zmien v návrhu novely, ktorý poslanci postúpili do druhého čítania v parlamente.
  • Západné Slovensko čelí problémom s vodou súvisiacimi s tohtoročnými suchami. Krajský vodohospodársky podnik hlási, že hladina vody v studniach klesla. (TASR)
  • Sloboda a solidarita (SaS) podala návrh na mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. (Sme)

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese [email protected]