Rusko neudelí humanitárne víza Rusom utekajúcim pred mobilizáciou

Politika napodobňuje prístup Litvy, Lotyšska a Estónska.

Veľkosť písma:A|A+

Slovensko nebude vydávať humanitárne víza občanom Ruska utekajúcim pred vojenskou mobilizáciou Putinovho režimu.

Podobný prístup prijali Česká republika, Litva, Lotyšsko a Estónsko.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklameSúvisiaci článok Slovensko neplánuje žiadny zákaz vstupu do krajiny všetkým Rusom Čítaj viac

“Humanitárne víza nie sú presne zadefinované. Víza je možné udeliť v humanitárnom záujme a v súčasnosti SR posudzuje každý prípad samostatne. V tomto prípade nie je jediným orgánom, ktorý rozhoduje ministerstvo zahraničných vecí,” povedal hovorca ministerstva Juraj Tomaga.

V súčasnosti Slovensko schvaľuje turistické víza len pre Rusov, ktorí navštevujú príbuzných, ktorí žijú na Slovensku, alebo za účelom štúdia na slovenských vysokých školách. Ruskí športovci môžu tiež získať víza na účasť na súťažiach.

Slovensko v marci zrušilo bezvízový styk pre ľudí, ktorí sú držiteľmi ruských diplomatických pasov.Súvisiaci článok Slovenský pas stále medzi desiatkou najsilnejších Čítaj viac

Estónsko už prestalo vydávať víza všetkým Rusom a Rusom, ktorí sú držiteľmi schengenských víz, ktoré predtým udelilo, nepovoľuje vstup do Estónska. Rusi však stále môžu vstúpiť do Estónska na schengenské víza vydané inou schengenskou krajinou. Poľsko sa snaží prijať estónsky prístup.

Zdá sa však, že členské štáty EÚ nie sú v tomto smere jednotné. Nemecko je napríklad proti zákazu víz pre Rusov v celej EÚ.