Česká polícia obnoví kontroly na hraniciach so Slovenskom

Na slovensko-českej hranici je 27 priechodov.

Veľkosť písma:A|A+

Od polnoci zo stredy na štvrtok začne polícia Českej republiky vykonávať kontroly na bývalých hraničných priechodoch po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom. Ide o 17 cestných, sedem železničných a tri riečne, informovala polícia na svojej webovej stránke.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Český premiér Petr Fiala v pondelok oznámil obnovenie hraničných kontrol a ako dôvod uviedol zvýšenú nelegálnu migráciu.

Podľa riaditeľa služby cudzineckej polície Milana Majera polícia od začiatku roka 2022 zadržala v Českej republike celkovo 11 983 nelegálnych migrantov, čo je výrazne viac ako v roku 2015, keď migračná kríza v Európe vrcholila. .Súvisiaci článok Organizovaný zločin krádeže dreva na Kysuciach smeruje prevažne do Poľska Čítaj viac

Doteraz bolo zadržaných 125 pašerákov. Česká republika je najmä tranzitnou krajinou, nie cieľovou krajinou migrantov, z ktorých drvivú väčšinu tvoria Sýrčania.

Kontroly sa budú vykonávať najmenej desať dní od začiatku hraničnej kontroly. Cez 27 priechodov nebude možné prekročiť hranice. Výnimky budú platiť pre farmárov v blízkom okolí hraníc a tiež pre lesníkov, poľovníkov a rybárov pracujúcich v okolí.

Slovenské ministerstvo vnútra podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej rešpektuje rozhodnutie českej polície.

„O znovuzavedení hraničnej kontroly je však potrebné diskutovať na úrovni Európskej únie,“ povedala Eliášová.