Prehľad správ: Parlament ratifikoval Fínske a švédske protokoly NATO

Hraničné kontroly na slovensko-českej hranici a cyklistické dobrodružstvá na severnom Slovensku.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Vydanie v utorok 27. septembra Dnešný deň je na Slovensku pripravený s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút.


Hlasujte o vstupe Švédska a Fínska do NATO

Slovenskí poslanci dali zelenú prístupovým protokolom Švédska a Fínska do NATO.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Za protokoly hlasovala drvivá väčšina poslancov s výnimkou krajne pravicových poslancov a niekoľkých ďalších poslancov. Slovensko bolo do dnešného dňa jednou z posledných krajín, ktoré ich ratifikovali.

Na dokončenie procesu bude musieť protokoly ratifikovať aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Citácia: “Posilnenie vzťahov a vytváranie trvalých partnerstiev zostáva prioritou našej bezpečnostnej politiky.” (premiér Eduard Heger)


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator

 • Zdravotná starostlivosť: Na budúci rok pribudne v Bratislave nová nemocnica. Tu sú prvé fotky.
 • Zabezpečenie: Česko vo štvrtok obnoví hraničné kontroly na slovensko-českej hranici.
 • podcast: Podcast Na Slovensku Aj Po Anglicky skúma zložitosť separácie a rodinného života migrantov žijúcich na Slovensku.
 • archeológia: Na mieste dnešného kaštieľa v Bytči stálo pravdepodobne drevené opevnenie.

Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


HLAVNÝ PRÍBEH NA UTOROK

Dobrodružstvá na bicykli od krotkých po divoké

Cyklistika zažíva na Slovensku v posledných rokoch boom a našťastie je v krajine veľa miest, kde sa oplatí bicyklovať.

Na severe Slovenska v oblasti Malej Fatry, Rajeckej doliny, Turca, Oravy, Kysúc a Liptova si jazdu užijú cyklisti, ktorí sa neboja kopcov ani s elektrobicyklami.

Každý región má aj jednoduchšie trasy pre rodiny s deťmi alebo tých, ktorí hľadajú príjemnú cyklistiku.


V ĎALŠÍCH NOVINKÁCH:

 • Premiér Eduard Heger odovzdal prezidentke Zuzane Čaputovej meno budúceho ministra školstva. Meno nie je oficiálne zverejnené, mal by ním byť Ján Horecký. Je bývalým predsedom Združenia katolíckych škôl. (Aktuality)
 • V utorok, Poslanci hlasovali za energetické zákony, ktoré umožnia vláde vyhlásiť núdzový stav a všeobecný ekonomický záujem v oblasti plynu a elektriny. Tu je to, čo znamenajú zákony.
 • Najdôveryhodnejšou političkou na Slovensku je prezidentka Zuzana Čaputová (43 percent), ukazuje prieskum agentúry IPSOS pre Denník N denne. Za ňou nasledujú opoziční lídri Peter Pellegrini (Hlas) a Robert Fico (Smer).
 • Vo veku 77 rokov zomrel bývalý slovenský hokejový tréner Vladimír Šťastný, najstarší zo štvorice slávnych bratov Šťastných. Ako asistent trénera bol svedkom troch víťazstiev Slovenska na svetových šampionátoch: striebra v roku 2000, zlata v roku 2002 a bronzu v roku 2003. Po štúdiu na vysokej škole sa profesionálnej hokejovej kariére nevenoval. Namiesto toho pomáhal svojim bratom Mariánovi, Petrovi a Antonovi rásť a stať sa budúcimi hviezdami. (Hokejové Slovensko)
 • Za posledné tri mesiace zadržala slovenská polícia 65 prevádzačov, ktorí nelegálne prepravili 2134 migrantov.
 • Pamiatky v správe ministerstva kultúryvrátane Bojnického zámku a Spišského hradu, v pondelok vypol svoje dekoratívne osvetlenie, aby šetril energiu. Teraz sú povolené len blesky nevyhnutné z bezpečnostných a prevádzkových dôvodov. Viaceré opatrenia na úsporu energie prijal aj slovenský parlament.
 • Napriek cenovému tlaku, HDP Slovenska vzrastie v tomto roku o 1,9 percenta Septembrová makroekonomická prognóza zverejnilo ministerstvo financií. Dynamika slovenskej ekonomiky sa v budúcom roku spomalí len na 0,6 percenta. V tomto roku budú ceny rásť tempom 12,4 percenta, v roku 2023 o 13,5 percenta.
 • Voľný vstup do múzeí a galérií v správe ministerstva kultúry sa presúva na prvú stredu v mesiaci. Doteraz bolo možné využiť bezplatný vstup prvú nedeľu v mesiaci.
 • Od začiatku thŠtát ročne schválil investičnú pomoc desiatim spoločnostiam. Od roku 2002 dostalo štátnu pomoc na svoje investície viac ako 200 spoločností. Štát tento rok podporil napríklad Porsche, Foxconn, Muehlbauer Technologies či Kamax Fasteners, uviedla Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.

Ak máte návrhy na zlepšenie tohto prehľadu noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.