Slovenský parlament podporuje členstvo Fínska a Švédska v NATO

Prezident ešte neratifikoval prístupové protokoly.

Veľkosť písma:A|A+

Parlament na svojom utorkovom zasadnutí schválil vstup Fínska a Švédska do NATO.

Za hlasovalo až 126 poslancov zo 143 prítomných poslancov pristúpenie Fínska na Alianciu. Čo sa týka Švédsko124 zo 144 prítomných poslancov podporilo rozhodnutie krajiny vstúpiť 27. septembra do NATO.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Okrem niekoľkých poslancov z rôznych politických strán hlasovali proti protokolom en bloc aj krajne pravicoví poslanci.

Slovensko je jednou z posledných krajín, od ktorých sa očakáva, že podporia členstvo v NATO pre Fínsko a Švédsko, ktoré sa rozhodli vstúpiť do Aliancie po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára.

„Fínsky minister obrany sa ma opäť pýtal, kedy ideme ratifikovať vstup Fínska do NATO,“ napísal 23. septembra na Facebooku minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zostáva už len Slovensko, Turecko a Maďarsko, dodal.

Oneskorenie parlamentného hlasovania, ktoré kritizoval minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, spôsobila kríza koaličnej vlády a letné prázdniny. Vláde sa v júli podarilo dohodnúť ratifikáciu protokolov súvisiacich so vstupom Fínska a Švédska do NATO.

Káčer sa v utorok výsledkom hlasovania pochválil.

„Oni [Finland and Sweden] bude vítaným príspevkom k našej kolektívnej obrane, ako aj slovenskej bezpečnosti a stabilite,“ napísal minister na Twitteri.

Novinku privítali aj Naď a premiér Eduard Heger (OĽaNO). Minister obrany uviedol, že výsledok hlasovania je dôležitým signálom slovenskej podpory NATO.

Prístupové protokoly teraz bude musieť ratifikovať aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Fínsko a Švédsko sa stanú 31. a 32. členskými štátmi Aliancie po tom, čo všetky krajiny NATO ratifikujú svoj vstup. Naposledy sa NATO rozšírilo v roku 2020, keď Severné Macedónsko vstúpilo do Aliancie.