Rakúsko začne slovenské hraničné kontroly, keďže nelegálne prisťahovalectvo stúpa

Sťahovanie prichádza deň po tom, čo Česi oznámili podobné opatrenia.

Veľkosť písma:A|A+

Rakúsko dnes večer začne s kontrolami na svojich hraniciach so Slovenskom, pretože sa snaží zastaviť nárast nelegálneho prisťahovalectva.

Ľudí prechádzajúcich do Rakúska budú kontrolovať od dnešnej polnoci, informovalo rakúske ministerstvo vnútra pre spravodajskú agentúru APA, informovala slovenská TASR.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Oznámenie prichádza deň po tom, čo Česká republika ohlásila podobné kontroly v kroku, ktorý Praha priznala ako „radikálny“, no označila ho za nevyhnutný v boji proti rastúcemu nelegálnemu prisťahovalectvu.

Kontroly na západných hraniciach

Kontroly, ktoré dnes večer zavádzajú Rakúsko aj Česká republika, sú dočasné. Českí predstavitelia uviedli, že budú fungovať najskôr desať dní, ale v prípade potreby ich môžu predĺžiť.

Šéf rakúskeho ministerstva vnútra Gerhard Karner v stredu v relácii “Journal um Acht” rozhlasovej stanice Ö1 povedal: “Je nevyhnutné reagovať skôr, ako tak urobia obchodníci s ľuďmi.” Najviac nelegálnych migrantov prichádza do Rakúska cez hranice s Maďarskom, dodal, ako citovala TASR.

Rakúski policajti budú kontrolovať predovšetkým dodávky a väčšie vozidlá, ktoré predstavujú väčšie riziko prepravy nelegálnych migrantov, poznamenal Karner.

Slovenský minister pod paľbou

České úrady kritizovali prístup svojich slovenských kolegov k nelegálnym migrantom. Spochybňujú nízke počty zadržaní nelegálnych imigrantov na Slovensku v porovnaní s ostatnými susednými štátmi a tvrdia, že slovenskí predstavitelia porušujú medzinárodné dohody tým, že odmietajú prijať späť nelegálnych migrantov zadržaných českou políciou napriek dôkazom, že do krajiny prišli zo Slovenska, napísal denník Denník N.

Slovenský minister vnútra Roman Mikulec, ktorý doma čelil aj kritike opozičných poslancov, ktorí ho obviňujú z podceňovania situácie s nelegálnou migráciou, sa má vo štvrtok zúčastniť na rokovaní parlamentného výboru pre bezpečnosť a obranu, ktorý bol zvolaný na tému hranice. kontroly.