Prehľad správ: Ako vyzerá najnovšia bratislavská nemocnica vo vnútri?

Útoky Igora Matoviča na nich novinári odmietajú. Cudzinci môžu voliť v miestnych voľbách – a mali by. Viac sa dozviete v dnešnom súhrne.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je štvrtkové vydanie 30. septembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.

Víkendové podujatia a novinky z cestovania a kultúry na Slovensku nájdete v najnovšom vydaní nášho newslettera Spectacular Slovakia.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame


Nahliadnutie do novej nemocnice v Bratislave

Je to, ako keby ste boli v televíznej relácii ‘House: MD’. Sú tu izby so sklenenými dverami, jednolôžkami a veľkými kúpeľňami. K dispozícii sú aj moderné operačné sály. Spoločnosť Svet Zdravia, súčasť skupiny Penta, ukázala denníku Sme, ako vyzerá jej nemocnica v bratislavskej mestskej časti Bory zvnútra.

Penta nemocnicu, ktorá sa nachádza na severozápade hlavného mesta, otvorí na jar budúceho roka. Plne funkčný by mal byť od jesene 2023.

V nemocnici bude okrem iných oddelení aj pôrodnica a oddelenie onkológie, traumatológie, neurochirurgie a kardiochirurgie, budú sa tu liečiť aj poruchy látkovej výmeny a trávenia.


Viac príbehov na Spectator.sk


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Už o mesiac budú komunálne voľby a niektorí cudzinci žijúci na Slovensku budú môcť už čoskoro využiť to, na čo odborníci v oblasti migrácie poukázali, že je to pravdepodobne ich najväčšia príležitosť zapojiť sa do miestnej politiky a rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život.

Šanca voliť v komunálnych a regionálnych voľbách bola jednou z tém vo štvrtok 22. septembra na podujatí ParCityPation, ktoré bolo súčasťou tzv. [fjúžn] festivale v Bratislave.Cudzinci by mali voliť, ak chcú zmeniť svoj každodenný život, hovorí odborník na migráciu Čítaj viac


Obrázok dňa

Na Kuneradskom zámku, kaštieli v Žilinskom okrese, prebieha výmena strechy.


V iných správach

  • Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny, fyziky, dokonca aj experimenty. To čaká návštevníkov Európskej noci výskumníkov prebieha v mestách Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad dnes večer, v piatok 30. septembra. Návštevníci sa dozvedia o najnovších vedeckých objavoch a inováciách, sprevádzať ich budú zahraniční aj slovenskí vedci. Mottom 16. ročníka je „Veríme vede“.
  • Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme Rodina) a premiér Eduard Heger (OĽANO) otvorene odsúdili pokus Ruska ilegálne anektovať časti Ukrajiny.
  • Od opätovného zavedenia kontrol na slovensko-českých hraniciach chytila ​​česká polícia viac ako 360 nelegálnych migrantov a 20 prevádzačov. Hraničná kontrola bola obnovená z dôvodu nárastu nelegálnej migrácie. Podobné opatrenie prijalo aj Rakúsko.
  • V rokoch 2019 až 2021 zmizlo z nitrianskych ulíc viac ako 200 bilbordov a iných typov vizuálnych reklám. V tomto roku už vedenie mesta odstránilo 43 objektov vrátane billboardov a bigboardov. Približne štyri desiatky ďalších nelegálnych reklám budú odstránené do konca októbra, uvádzajú úrady. Bratislava dostala v júni nové pravidlá pre reklamy v hlavnom meste. Mestské úrady už skôr prijali opatrenia na obmedzenie nadmernej vonkajšej reklamy v uliciach.
  • Mesto Žilina neočakáva v rokoch 2022 a 2023 zvýšené výdavky na elektrinu, keďže má zazmluvnené ceny elektriny do decembra 2023, informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. O obmedzení vyučovania v školách tak úrady v najbližšej zime neuvažujú. Súčasný stav navyše neovplyvní ani vianočné osvetlenie v meste. Mnohé školy na Slovensku šokovali nové návrhy zákonov.
  • V meste Prievidza sa do konca roka neplánujú žiadne obmedzenia prevádzky veľkých športovísk ako sú haly, plavárne, či klziská.. Orgány zaviedli opatrenia už skôr a v súčasnosti zavádzajú ďalšie. V minulosti sa zameriavali na znižovanie energetickej náročnosti budov, zatepľovali sa materské školy, modernizovalo sa pouličné osvetlenie.
  • Počet prípadov chrípky v Nitrianskom kraji začal v posledných dňoch stúpať, celkovo ich bolo hlásených 513, čo je nárast o 22 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte včera odporučil ľuďom zaočkovať sa proti chrípke. V dôsledku protipandemických opatrení počas posledných dvoch rokov je výskyt sezónnej chrípky nízky, čo má za následok nižšiu imunitu populácie.
  • Od októbra príde Národný bezpečnostný úrad o oprávnenie blokovať škodlivý obsah na internete. Návrh novely zákona o kybernetickej bezpečnosti musí ešte pokročiť. Po ruskej invázii na Ukrajinu prijal slovenský parlament zákon o dočasnom zastavení médií šíriacich dezinformácie. Ale mnohé predajne, ktoré boli zablokované, sú teraz späť a šíria lži.
  • Mesto Nitra plánuje revitalizáciu kopca pod Nitrianskym hradom. Mesto získalo z Integrovaného regionálneho operačného programu viac ako 800 000 eur na úpravu chodníkov, vybudovanie novej vyhliadky a údržbu krovinatých porastov.
  • Mesto Košice začína ďalšiu etapu súvislých opráv ciest a priľahlých chodníkov. Opravy sa týkajú ôsmich ulíc, čo bude mať za následok dočasné obmedzenie MHD a parkovania.

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.