Ukrajinský vedec na Slovensku podporuje Ukrajinu v jej boji za slobodu a planétu

30. septembra 2022 o 15:45 ja Prémiový obsah

Inna Melnyk prišla na Slovensko v roku 2016 a skúma spôsoby, ako sa vysporiadať so znečistením.

Veľkosť písma:A|A+

Týždeň predtým, ako Rusko napadlo jej domovinu, mala ukrajinská vedkyňa Inna Melnyk dovolenku. S manželom a dvoma deťmi, ktorí žijú v Košiciach, plánovali navštíviť Kyjev. Ich príbuzní im odporučili, aby cestu odložili, a to aj urobili.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

O niekoľko dní neskôr začali na východné Slovensko prúdiť po ruskej invázii jej priatelia, spolužiaci, známi, ba aj známi známych – a jej slovenskí kolegovia z Ústavu geotechniky Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach začali pomoc, poskytnutie bývania, oblečenia a dokonca aj hrncov a panvíc pre nových prichádzajúcich.

Mnohí kolegovia, dokonca aj zahraniční v iných krajinách ako Švédsko, Taliansko a Slovinsko, napísali alebo zavolali vedkyni, aby ponúkli pomoc, ktorú potom dodali jej kolegom z Ukrajiny.

Súvisiaci článok Ukrajinský vedec na Slovensku: „Situácia nás dobieha“ Čítaj viac

“Spolu s manželom sme sa stretli s utečencami na hraniciach, odviezli sme ich do mesta, pomohli s lístkami, kúpili lieky pre tých, ktorí stáli na hranici v rade, keďže vtedy bola zima. Kúpili a doviezli sme aj lieky a hemostatiká. agentov pre armádu,“ zaspomínal si Melnyk v rozhovore pre The Slovak Spectator.

“Môj manžel dal auto, ktoré nechal na Ukrajine, spolužiačke v prvej línii.”

I.Melnyk nie je jediným Ukrajincom na inštitúte, ktorý hostí aj doktorandov z Ukrajiny. Pomohli aj oni – darovaním krvi a nákupom výstroja pre ukrajinskú armádu, čo na základe žiadostí priateľov robia dodnes. Výstroj pre ľudí v prvej línii nakupuje aj Melnykov brat, ktorý žije a pracuje v Juhoafrickej republike. Je potom na Inne a jej manželovi, aby to poslali.

helpdesk@sme.sk, aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >