Nález v slovenskej jaskyni prepisuje mladopaleolitickú históriu krajiny

3. októbra 2022 o 11:40 ja Prémiový obsah

Možno nájsť viac artefaktov.

Veľkosť písma:A|A+

Pred tisíckami rokov slúžila jaskyňa v Belianskych Tatrách na severe Slovenska ako úkryt pre skupinu poľovníkov a zberačov počas poľovníckych sezón. V okolí sa pohybovalo množstvo poľovnej zveri, čo z neho robí veľmi atraktívne miesto.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

V strede jaskyne odkryl tím poľských a slovenských vedcov ohnisko s množstvom archeologických nálezov, predovšetkým nástrojov na opracovanie kameňa, ale aj pazúrikov, kostenej ihly, perforovanej slimačej ulity z náhrdelníka a pieskovcovej lampy na osvetlenie.

Podľa archeológa Mariána Sojáka z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) sú artefakty typické pre západoeurópsku magdaléniensku kultúru spred približne 18 000 až 12 000 rokov.

Doteraz sa predpokladalo, že táto kultúra bola rozšírená v Španielsku, Francúzsku a následne aj v iných častiach Európy vrátane Švajčiarska, Rakúska, Čiech a Poľska, no neprekročila Karpaty. Nové nálezy na severe Slovenska však hovoria niečo iné.

helpdesk@sme.sk, aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >