Prehľad správ: Video ukazuje tragédiu bratislavskej autobusovej zastávky

Začína sa Bienále animácie Bratislava, Slovensko povoláva ruských chargé d’affaires.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Vydanie z pondelka 3. októbra Dnešný deň je na Slovensku pripravený s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút.


Opitý vodič zabil na bratislavskej autobusovej zastávke päť ľudí

Po tragickej dopravnej nehode v Bratislave v nedeľu večer je potvrdených päť mŕtvych – traja sú vysokoškoláci.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Vodič, ktorý je podľa medializovaných informácií funkcionárom vrcholovej športovej slovenskej organizácie, bol opitý a viditeľne prekročil rýchlosť, pričom v zlomku sekundy zrazil niekoľko ľudí. video prehliadky, na autobusovej zastávke Zochova v bratislavskom Starom Meste.

Vodič je v cele policajného zaistenia.

Starometská ulica, na ktorej sa nachádza autobusová zastávka, je jednou z najfrekventovanejších dopravných zón v meste. Mnoho študentov tu prestupuje autobusmi, aby sa dostali na vysokoškolské internáty.

Politici žiadajú prísnejší trest pre vodičov, ktorí sú počas jazdy pod vplyvom alkoholu.

POLÍCIA: V roku 2022 polícia hlásila viac ako 8 200 vodičov, ktorí si sadli za volant pod vplyvom alkoholu. Denník N napísal.

Premávka: Autobusy na Zochovej opäť zastavujú po tom, čo polícia na mieste ukončila vyšetrovanie.


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator

 • Obrana: Slovensko vyrobí pre Ukrajinu ďalších 16 húfnic.
 • dezinformácie: Premiér Eduard Heger (OĽaNO) varoval Slovákov pred ruskou propagandou a vyzval ich, aby si overili získané informácie.
 • Energetická kríza: Slovenský premiér pohrozil, že Slovensko môže pristúpiť k znárodneniu elektriny, ktorá sa už predáva v zahraničí.
 • animácia: V Bratislave odštartovalo každoročné Bienále animácie Bratislavy, ktoré ponúka filmové projekcie, výstavy a prednášky s režisérmi nominovanými na Oscara.
 • Cestovanie: Slovenské mesto Žarnovica má novú atrakciu – „Krásny les“.

Ak chcete hlbšie nahliadnuť do aktuálneho diania, pozrite si náš článok Minulý týždeň na Slovensku, ktorý sme dnes zverejnili. Môžete sa prihlásiť na odber noviniek tu.


FUNKCIA NA PONDELOK

Pokus ukrajinského vedca o čistenie vody

Inna Melnyk, ukrajinská vedkyňa pôsobiaca na Slovensku, má za cieľ vytvárať nové materiály, študovať ich štruktúru a vlastnosti a skúmať ich využitie pri čistení vôd. Je to s cieľom odstrániť ťažké kovy a farbivá, ako aj vytvoriť katalyzátory na ničenie organických znečisťujúcich látok vo vode, vrátane antibiotík, močoviny a farbív.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


V ĎALŠÍCH NOVINKÁCH:

 • Slovensko si predvolalo ruského chargé d’affaires Kirill Sapozhenkov v reakcii na fingované referendá a anexiu ukrajinských území. Slovenskí predstavitelia minulý týždeň oficiálne odsúdili nedávne kroky Ruska.
 • Ministri vnútra SR, ČR, Maďarska a Rakúska sa zhodli, že schengenský priestor je výdobytok a je potrebné chrániť jeho vonkajšie hranice, nie prijímať čiastkové opatrenia. Ministri tiež súhlasili s tým, že je potrebné viesť rokovania s krajinami západného Balkánu napríklad o ich vízovej politike. Slovensko ponúklo Maďarsku aj pomoc pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice. Podrobnosti o pomoci nie sú známe. Štyria ministri sa navyše zhodli, že EÚ by sa mala viac angažovať v riešení otázky sekundárnej nelegálnej migrácie. Rakúsko a Česko minulý týždeň opäť zaviedli kontroly na hraniciach so Slovenskom. (SITA)
 • Šesťdesiat percent Slovákov by chcelo, aby sa predčasné voľby konali čo najskôrpodľa a Zamerajte sa na prieskum uskutočnené koncom septembra. Menšinovú vládu Eduarda Hegera podporuje len 17 percent a 15 percent by chcelo, aby prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu. Anketa bola realizovaná pre televíziu Markíza.
 • slovenský Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer v pondelok priznal, že Slovensko neplní readmisné dohody v súvislosti s nelegálnou migráciou. Poznamenal, že systém týchto dohôd v EÚ je zastaraný. (TASR)
 • Vlani podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR každý obyvateľ Slovenska bez ohľadu na vek spotreboval v priemere o 2,8 kilogramu kávytakmer o 8 percent (200 gramov) viac ako v roku 2020.
 • Bývalý minister zahraničia Ivan Korčok sa nechystá angažovať v slovenskej politike zatiaľ odmietajúcu ponuku predsedu SaS Richarda Sulíka na úzku spoluprácu so stranou.

Ak máte návrhy na zlepšenie tohto prehľadu noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.