Západné krajiny platia pre Ukrajinu ďalšie húfnice Zuzana

Húfnice sa budú vyrábať v najbližších mesiacoch.

Veľkosť písma:A|A+

Štátna spoločnosť Konštrukta Defence vyrobí ďalších 16 samohybných húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu. Výrobu v hodnote 92 miliónov eur budú spoločne financovať Dánsko, Nemecko a Nórsko.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a jeho dánsky náprotivok Morten Bødskov podpísali dohodu v nedeľu v Kodani, informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.Súvisiaci článok Slovensko stále nie je pripravené na trvalé hosťovanie bojových skupín NATO Čítaj viac

Postupné dodávky

“Ukrajinci potrebujú našu pomoc pri obrane svojej krajiny a životov ľudí, preto sa aj na medzinárodnej úrovni snažíme nájsť všetky možnosti, ako ich efektívne a cielene podporiť,” povedal Naď a vysvetlil, že delostrelecké systémy sú kľúčovým prvkom bojovej podpory v širokom spektre operácií.

Húfnice sa budú podľa ministerstva vyrábať v najbližších mesiacoch, postupné dodávky sa očakávajú od druhej polovice roku 2023.

V auguste Slovensko dodalo Ukrajine štyri z ôsmich húfnic Zuzana 2 na základe inej zmluvy uzavretej v júni. Naď vtedy povedal, že krajina sa stala jedným z najvýznamnejších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine.Súvisiaci článok Prvé húfnice Zuzana dodané na Ukrajinu Čítaj viac

Rôzne formy pomoci

Medzi ďalšou poskytovanou vojenskou pomocou je oprava poškodených vojenských vozidiel a zaistených ruských tankov a techniky.

Slovensko aktívne poskytuje pomoc Ukrajine od doby, keď Rusko napadlo jej suseda. Najvýznamnejšou vojenskou pomocou bolo darovanie jeho systému protivzdušnej obrany S-300. V júni bolo tiež darovaných päť útočných vrtuľníkov sovietskej konštrukcie a munícia. Poskytla Ukrajine aj mínomet a inú muníciu, letecké palivo a prenosný protilietadlový systém Igla.