Hrozné životné podmienky v táboroch znamenajú, že utečenci chcú lepší život na západe (rozhovor)

4. októbra 2022 o 11:45 ja Prémiový obsah

Peter Devínsky o tom, prečo teraz migračné trasy idú cez Slovensko.

Veľkosť písma:A|A+

Nárast nelegálnej migrácie cítiť v slovenských záchytných zariadeniach, hovorí PETER DEVÍNSKY zo Slovenskej humanitárnej rady.

„V stredisku Medveďov sme ku koncu augusta 2022 videli 1068 ľudí. V predchádzajúcich rokoch tam bolo za celý rok okolo 350 až 380 ľudí,“ hovorí pre denník Sme.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Slovensko má len 300 voľných miest v centrách pre nelegálnych migrantov.

Do konca augusta 2022 agentúra Frontex zaznamenala 190 000 nelegálnych vstupov do Európskej únie, čo je viac ako 75 percent v porovnaní s minulým rokom. čo sa zmenilo?

Situácia v krajinách ako Sýria či Afganistan sa nezlepšuje a ľudia, ktorí sú utečencami predovšetkým v Turecku a Libanone, sa nemôžu vrátiť domov. Uviazli tam so svojimi rodinami na dlhý čas. Presťahovanie sa do Európy s cieľom nájsť východisko z ich beznádejnej situácie je pochopiteľné. Ľudia, s ktorými tu na Slovensku pracujeme, nám hovoria, že mnohí z nich pochádzajú z Turecka, kde sú milióny utečencov.

Ako opisujú podmienky, v ktorých žili?

Ako katastrofálne. Žiadne sociálne služby, elektrina, voda a tá beznádej z dlhodobého pobytu na takomto mieste je strašná. Žijú buď v stanoch alebo kontajnerových mestách.

Súvisiaci článok Rakúsko začne slovenské hraničné kontroly, keďže nelegálne prisťahovalectvo stúpa Čítaj viac

Počas utečeneckej krízy v roku 2015 nešli trasy v takom rozsahu cez Slovensko a Česko. Čo je teraz iné?

helpdesk@sme.sk, aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >