Prieskum utápajúci sa v kontroverziách odhaľuje túžbu mnohých Slovákov po ruskom víťazstve

Veľkosť písma:A|A+

Nedávno zverejnený prieskum, ktorý ukázal, že značný počet Slovákov chce, aby Rusko vyhralo vojnu na Ukrajine, vyvolal v krajine obrovskú kontroverziu.

Jakub Goda, známy bojovník proti dezinformáciám, bol medzi prvými ľuďmi, ktorí sa podelili o svoj počiatočný skepticizmus v súvislosti s prieskumom zverejneným 14. septembra a zamyslel sa nad tým, prečo to muselo byť nesprávne vo svetle predchádzajúceho výskumu, ktorý hovoril o niečom inom.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Na Facebooku príspevokGoda narážal na údaje, ktoré v máji zverejnil bratislavský think-tank Globsec. Napriek silnému prítomnosť ruskej propagandy V mediálnom prostredí krajiny sa zistilo, že viac ako 50 percent Slovákov obvinilo Rusko z vojny na Ukrajine, 62 percent Slovákov vnímalo Rusko ako hrozbu a 72 percent podporilo NATO koncom marca.

“Nemôžem priznať, že je to ešte tmavšie, ako som si myslel, takže špekulujem a hľadám výhovorky,” Goda napísal na Facebooku, keďže spochybnil použitú 10-bodovú škálu a dokonca aj samotnú prieskumnú agentúru, ktorá prieskum realizovala.

Predmetnou prieskumnou agentúrou bola MNFORCE, ktorá spolu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) pripravila najnovší „Ako sa máš, Slovensko?“ prieskum. Tento prieskum sa za posledné dva roky snažil zmapovať postoje Slovákov formované pandémiou COVID-19 a vojnou na Ukrajine. Agentúra pre prieskum verejnej mienky položila v dňoch 18. až 22. júla 1000 respondentom cez internet 54 otázok, z ktorých dve sa týkali vojny Ruska proti Ukrajine.

Len čo denník Denník N 14. septembra zverejnil svoje analýza pri jednej z týchto dvoch otázok, „Ako by ste chceli, aby sa vojna skončila?“, vyvolali hlasovacie čísla obrovský rozruch. Okrem búrlivých diskusií na sociálnych sieťach sa o číslach podelilo aj niekoľko zahraničných spravodajských kanálov na svojich webových stránkach.

Podľa prieskumu 20,6 percenta respondentov v júli uviedlo, že by určite chceli, aby sa Rusko stalo jasným víťazom vojny v porovnaní s 19,9 percentami respondentov, ktorí to isté povedali o Ukrajine.

Napriek tomu to bola škála hodnotenia 1-10 použitá v prieskume, ktorú výskumníci použili na vyhodnotenie toho, do akej miery by si respondenti priali víťazstvo Ukrajiny alebo Ruska vo vojne, čo najviac rozdelilo ľudí.

Aby vyvrátil akékoľvek pochybnosti o prieskume, ktorého výsledky zverejníme v plnom rozsahu o niekoľko mesiacov, nadviazal na jeho analýzu novinár Denníka N Daniel Kerekes a zverejnil rozhovor so sociológom SAV Miloslavom Bahnom, jedným z autorov prieskumu.

Kým Goda akceptoval Kerekesov 13-bodový Facebook vysvetlenie v súvislosti s prieskumom a obhajobou jeho výsledkov zo strany Bahna zaujal iný postoj ukrajinský expert a poradca premiéra Alexander Duleba.

“Prieskum nemá žiadnu výpovednú hodnotu,” povedal Duleba Rádio Expresnajpočúvanejšia rozhlasová stanica v krajine, vo svojej kritike použitej metodológie.

Expert na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák z firmy Gerulata Technologies však nesúhlasil a prieskum považuje za varovný signál. „Informačná bezpečnosť je na Slovensku dlhodobo podceňovaná,“ povedal.

Väčšina alebo veľa Slovákov?

helpdesk@sme.sk, aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >