Chceme, aby Ukrajina vyhrala vojnu, tvrdia Slováci v prieskumoch

Úspešná protiofenzíva Ukrajiny mohla zmeniť názory Slovákov.

Veľkosť písma:A|A+

Nový Anketa Globsec zistil, že Slováci chcú, aby Ukrajina vyhrala vojnu, ktorú Rusko rozdúchalo 24. februára.

Výsledky zverejnil bratislavský think-tank Globsec necelý mesiac po tom, čo Slovenská akadémia vied (SAV) zverejnila závery vlastného prieskumu z júla, ktorý tvrdil opak.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Globsec zistil, že 47 percent z 1 009 respondentov si želá víťazstvo Ukrajiny koncom septembra 2022 v porovnaní s 19 percentami, ktoré podporujú Rusko.

Na rozdiel od prieskumu SAV Globsec použil inú, jednoduchšiu metodiku, keď sa respondentov pýtal, ako by chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila. Prieskum sa uskutočnil osobne, pričom SAV sa rozhodla pre online hlasovanie.

Postoj ľudí sa tiež mohol zmeniť vzhľadom na úspech Ukrajiny v prvej línii, čo ešte v lete nebolo.

Apatia je prekvapením

Asi tretine opýtaných je to jedno alebo sa nevie reálne vyjadriť k vojne.

„V spoločnosti môžeme vidieť silnú mieru apatie,“ povedala výskumníčka Globsec Katarína Klingová.

Najsilnejšia apatia, 33 percent, bola pozorovaná u mladých ľudí.

“Je to dosť prekvapujúce vzhľadom na rozsah vplyvu konfliktu na bezpečnosť a prosperitu krajiny,” dodal výskumník.

Ako think-tank ďalej vysvetlil, zistenia odrážajú aj trendy, ktoré potvrdili predchádzajúce prieskumy na Slovensku, pokiaľ ide o vnímanie Ruska: približne 25 – 30 percent Slovákov zastáva proruské postoje a prikláňajú sa k názoru, že -Ruské príbehy po vojne na Ukrajine.

Slovensko je dlhodobo zraniteľné voči ruskej propagande.

Krajina v predchádzajúcich mesiacoch zablokovala niekoľko veľkých slovenských dezinformačných webov vďaka dočasným zmenám legislatívy, tie však vypršali a žiadne zmeny zatiaľ neboli prijaté. Slovensko má podľa Globsec silnú sieť viac ako 1800 facebookových stránok a skupín a 260 webových stránok, ktoré šíria rôzne dezinformácie, hoaxy a škodlivý obsah.

Želajte si dohodu

Think-tank tiež zisťoval medzi ľuďmi ich želanie, aby dohodu uzavreli Rusko a Ukrajina namiesto víťazstva jednej zo strán konfliktu.

Šesťdesiat percent by dohodu privítalo, zatiaľ čo 27 percent by chcelo, aby vo vojne zvíťazila Ukrajina. Len 10 percent by uprednostnilo, keby Rusko porazilo Ukrajinu.

„Uprednostňovanie dohody pred víťazstvom jednej alebo druhej strany nie je až také prekvapujúce. V spoločnosti možno pozorovať miernu únavu z témy vojny,“ povedala Klingová s tým, že ľudí znepokojuje aj rast cien energií.

“Preto sa rozhodli pre najrýchlejšiu cestu von z konfliktu.”