Prehľad správ: Mala by vojnu vyhrať Ukrajina alebo Rusko?

Slovenský med chránený EÚ, Česko rozširuje kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Streda, 5. októbra vydanie Dnešný deň je na Slovensku pripravený s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút.


Názor Slovákov na vojnu na Ukrajine

Nový prieskum Globsec ukázal, že Slováci chcú, aby Ukrajina vyhrala vojnu, ktorú Rusko rozdúchalo 24. februára.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Výsledky zverejnil bratislavský think-tank Globsec necelý mesiac po tom, čo Slovenská akadémia vied (SAV) zverejnila závery vlastného prieskumu z júla, ktorý tvrdil opak.

Globsec zistil, že 47 percent z 1 009 respondentov si želá víťazstvo Ukrajiny koncom septembra 2022 v porovnaní s 19 percentami, ktoré podporujú Rusko.


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator

 • dezinformácie: Slovenské úrady už nemajú žiadnu právomoc blokovať dezinformačné weby.
 • Tatry: Zo štyroch plies v Tatrách minulý týždeň vytiahli viac ako 100 kíl odpadu.
 • EÚ: Medu z východného Slovenska udelila EÚ štatút ochrany.

Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


HLAVNÝ PRÍBEH NA STREDU

Nález v slovenskej jaskyni prepisuje mladopaleolitickú históriu krajiny

Doteraz sa predpokladalo, že západoeurópska kultúra magdaléniena bola rozšírená v Španielsku, Francúzsku a následne aj v iných častiach Európy, vrátane Švajčiarska, Rakúska, Čiech a Poľska, ale neprekročila Karpaty.

Nové nálezy v jaskyni na severnom Slovensku však hovoria niečo iné.


V ĎALŠÍCH NOVINKÁCH:

 • Česká republika sa predĺži dočasné hraničné kontroly so Slovenskom do 20 dní, do 28. októbra.
 • The sa zvýšia platy zdravotníkov v nemocniciach a súvisiacich zariadeniach od januára. Parlament v stredu schválil zmenu, ktorá zvyšuje platy 25 zdravotníckym profesiám. Od januára im stúpnu platy zo 6,9 na 45,8 percenta. Ich reálne platy ostanú aj po zvýšení nižšie ako v Česku. (Denník N)
 • Slovensko splnilo všetky podmienky na prihlásenie sa druhá platba vo výške 815 miliónov EUR z ozdravného plánu, oznámil premiér Eduard Heger. Slovensko predložilo žiadosť o prvú platbu v apríli 2022.
 • Do konca roka milión vakcín prispôsobených pre Omicron dorazí na Slovensko, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Okrem toho má Slovensko zazmluvnených ďalších 5 miliónov vakcín.
 • Policajný prezident Štefan Hamran povedal, že by rád poslal slovenskí policajti na maďarsko-srbské hranice pomáhať v boji proti nelegálnej migrácii, no priznal, že slovenská polícia je personálne poddimenzovaná.
 • Slovensko predloží Európskej komisii vlastnú víziu ako solidárne záväzky v migrácii by mala byť splnená, uviedla vláda. (SITA)
 • Nová mnohonárodnostná NATO bojovej skupiny na Slovensku je funkčná po nedávnom integračnom školení, oznámila aliancia. (TASR)
 • Bratislavská organizácia cestovného ruchu Bratislava Tourist Board spustila tzv video kampaň „Bratislava je aj moje mesto“ v spolupráci so Slovenským národným divadlom v stredu.

Ak máte návrhy na zlepšenie tohto prehľadu noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.