Kampaň proti vyhadzovaniu odpadu pomáha ľuďom bez domova

Spoločnosť dáva druhú šancu odpadom.

Veľkosť písma:A|A+

Slovensko spustilo zálohový systém plastových fliaš a plechoviek začiatkom roka 2022. Napriek tomu, že Slováci sú pri vracaní odpadu primerane zodpovední, nie všetky fľaše a plechovky končia v recyklačných staniciach. Slovensko má problém aj s odpadkami v mestách a prírode. Nový projekt Druhá šanca má za cieľ vyčistiť bratislavské ulice a pomôcť ľuďom v núdzi získať nejaké peniaze bezpečnejším spôsobom.

„Ľudia v núdzi zbierajú tieto odpadky a odovzdávajú ich na recyklačných staniciach, čím by mohli zaplatiť za nocľah,“ povedala Dominika Kráľová z neziskovej organizácie Vagus zameranej na pomoc ľuďom bez domova.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Zatiaľ čo bezdomovci používajú tieto fľaše a plechovky na zarobenie peňazí, problémom je, že fľaše a plechovky vyhodené do košov a nesprávne oddelené sú špinavé. Spoločnosť ASEKOLSK tak popri bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, inšpirovaná škandinávskymi krajinami, našla spôsob, ako pomôcť ľuďom bez domova a vyčistiť ulice. Spustili projekt Druhá šanca, ktorého cieľom je prispieť k zníženiu odpadu a pomôcť ľuďom bez domova.

ASEKOL SK umiestnil špeciálne navrhnuté záchytné obruče na odpadkové koše na najfrekventovanejších miestach Starého Mesta. Obruče sú navrhnuté tak, aby pojali až deväť fliaš a plechoviek. Po uložení je možné plechovky a fľaše bezpečne vybrať a odovzdať do recyklačných staníc.

Aktuálne päť nádob s obručami obsahuje návod v slovenskom a anglickom jazyku spolu s piktogramami pre jednoduché použitie. Nachádzajú sa v turistami obľúbených lokalitách, medzi ktoré patrí nábrežie Dunaja a Hviezdoslavovo námestie.

„Toto sú pre turistov najčastejšie trasy,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová s tým, že mnohí turisti nie sú informovaní o zálohovom systéme na Slovensku a fľaše a plechovky len vyhadzujú do košov.