Prehľad správ: Lekári a ministri uviazli na mŕtvom bode, pretože nemocnice plánujú mimoriadne opatrenia

Slováci hovoria po anglicky lepšie ako kedykoľvek predtým. Kandidát na bratislavského primátora bude stíhaný za údajné podplácanie. Kia má na Slovensku vyrábať elektromobily.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je pondelkové vydanie 21. novembra Dnes na Slovensku – vaše správy zo Slovenska za menej ako päť minút.

Lekári a vláda v patovej situácii

Očakávalo sa, že pondelok prinesie určitý pokrok v dlhodobých rozhovoroch medzi protestujúcimi nemocničnými lekármi a vládou.

Koncom septembra podalo výpoveď približne 2100 nemocničných lekárov na podporu ôsmich požiadaviek svojho odborového zväzu, Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Protestujú proti platom, vzdelaniu lekárov, pracovným podmienkam, hospodáreniu a financovaniu nemocníc. Väčšine protestujúcich lekárov uplynie výpoveď k 1. decembru. Niektoré nemocnice budú môcť v prípade, že sa tak stane, poskytnúť iba pohotovostnú zdravotnú starostlivosť. Do účinnosti rezignácií zostáva už len desať dní a vláde sa nepodarilo dohodnúť s lídrami odborov.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Vláda začiatkom tohto mesiaca ponúkla lekárom memorandum, ktoré odmietli ako splnenie iba štyroch z ôsmich požiadaviek. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO), ktorý je sám bývalým riaditeľom Vojenskej nemocnice v Ružomberku, uviedol, že memorandum medzitým vláda v spolupráci s LOZ prepísala. Rokovania však zatiaľ nepriniesli pozitívny výsledok.

V polovici pondelkového rokovania, ktoré sa konalo bez premiéra Eduarda Hegera (ktorý je na oficiálnej ceste v Holandsku), predstavitelia LOZ novinárom povedali, že rokujú najmä s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) a že „vyzerá, že všetky naše požiadavky boli pre neho nové.”

Predstavitelia vlády podľa LOZ pred rokovaním uviedli, že nebude problém splniť sedem ich požiadaviek (ôsmou sú platy lekárov), no v pondelok sa prvé tri hodiny rokovaní venovali len svojmu prvému bodu. .

„To je tá, kde požadujeme poriadok vo financovaní nemocníc, predchádzanie ďalšiemu zadlžovaniu nemocníc a riešenie existujúcich dlhov nemocníc,“ povedal novinárom predseda LOZ Peter Visolajský.

Zároveň v pondelok na ministerstve zdravotníctva zasadal ústredný krízový štáb.

“Snažíme sa pripraviť takzvaný plán B pre prípad bez dohody. Dúfam, že ďalšie rokovanie už nebude potrebné,” povedal po stretnutí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorého citovala TASR.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Celovečerný príbeh na dnes

Energetické prostredie Slovenska čaká v najbližších mesiacoch zásadná zmena, keďže tretí reaktor v jadrovej elektrárni Mochovce bude uvedený do prevádzky v dôsledku intenzívnejších domácich a globálnych diskusií o energetických zdrojoch a bezpečnosti.Súvisiaci článok Spustením nového reaktora sa mení slovenská energetika Čítaj viac


Viac príbehov na Spectator.sk


Obrázok dňa

Aktivisti z Greenpeace prerušili v pondelok v Bratislave úvodné zasadnutie Stredoeurópskej energetickej konferencie výzvami na riešenie energetickej krízy. V paneli bol minister hospodárstva Karel Hirman.


V iných správach

  • Druhý kandidát v minulomesačných voľbách na primátora Bratislavy a dlhoročný primátor mestskej časti Nové Mesto, Rudolf Kusý, bude stíhaný na slobode po tom, čo bol obvinený vo veľkej úplatkárskej kauze. Špecializovaný trestný súd v Pezinku napokon rozhodol o jeho nevzatí do väzby. Prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť, o vyšetrovacej väzbe tak rozhodne Najvyšší súd. Strana Dobrá Voľba mu pozastavila členstvo. Prečítajte si viac o tomto príbehu tu.

  • Miera nezamestnanosti na základe údajov úradov práce klesol na akurát pod 6 percent prvýkrát od začiatku pandémie. (UPVaR)

  • Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 20 nových sudcov na všeobecné súdy.
  • Hyundai Motor Group sa rozhodla vstúpiť na európsky trh s elektrickými vozidlami cez Slovensko. Malé a stredne veľké elektrické vozidlá by sa mali sériovo vyrábať v závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom v severoslovenskom Žilinskom kraji od roku 2025, uvádza web businesskorea.co.kr. (MY Žilina)

  • Mária Hlucháňová ponúkla rezignáciu na post šéfky spravodajstva verejnoprávnej RTVS po tom, čo sa jej spravodajská stanica RTVS :24 rozhodla odvysielať v plnom rozsahu prejav bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý predniesol na novembrovom výročnom sneme jeho Smeru. 17, výročie Nežnej revolúcie. Tvrdil v ňom, že na Slovensku nie je demokracia na oslavu, a spustil sériu nepodložených útokov na svojich politických oponentov.


Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.