Aktivisti za práva LGBT+ a environmentálni aktivisti získavajú ocenenia za občiansku odvahu

Prezident oceňuje „osobné hrdinstvo“ víťazov Bielej vrany, ako symbolicky uznanú pomoc Ukrajine.

Veľkosť písma:A|A+

Ekologický aktivista, ktorý vyhral 30-ročný boj o zastavenie výstavby priehrady, kľúčová postava slovenskej queer komunity, ktorá sa po vraždách LGBT+ stala symbolom odporu voči nenávisti, a ľudia zapojení do pomoci Ukrajincom boli ocenení za ich občianske odvahu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

V prejave na 15. ročníku udeľovania cien Biela vrana, ktoré sa koná 17. novembra na štátny sviatok pri príležitosti Nežnej revolúcie v roku 1989, prezidentka Zuzana Čaputová Martina Paulíková a Roman Samotný povedali, že „vytŕčali z davu a preukázali osobné hrdinstvo“.

Poďakovala tiež všetkým, ktorí pomohli s pomocou pre Ukrajinu a jej ľudí utekajúcich pred vojnou vo svojej krajine po tom, čo organizačný výbor Biela vrana po prvý raz udelil symbolické ocenenie práce každého dobrovoľníka, zdravotníka, psychológa a človeka zapojeného do pomoci Ukrajinci.

Opísala motto tohtoročného udeľovania cien ako „postaviť sa v historických chvíľach“, povedala, že dúfa, že časom sa ľudia „budú môcť obzrieť späť a povedať, že v týchto výnimočných časoch nepovstali len konkrétni jednotlivci, ale že sme to urobili aj my ako spoločnosť“.

Vyzvala tiež krajinu, aby „bola mocou, ktorá prekonáva nenávisť“.

Roman Samotný

Majiteľ bratislavského gay baru Tepláreň Roman Samotný sa stal synonymom obhajovania práv LGBT+ na Slovensku a odolnosti voči násilnej antiqueer nenávisti.

Samotný, známy v slovenskej queer komunite svojou obhajobou a túžbou šíriť povedomie o LGBT+ ľuďoch a problémoch prostredníctvom diskusií a vzdelávacích materiálov, vytvoril za niekoľko rokov so svojím barom to, čo Čaputová označila za „bezpečný a akceptujúci priestor“.

Bol jedinečný, keď sa otvoril ako jeden z jediných bezpečných gay barov v krajine, aj keď v poslednom čase došlo k nárastu verbálneho napádania tých, ktorí ho navštevovali, a dúhové nálepky na jeho dverách boli pravidelne strhávané.

12. októbra sa však stalo centrom teroristického útoku, pri ktorom zahynuli dvaja členovia LGBT+ komunity a priatelia Samotného Juraj Vankulič a Matúš Horváth a ďalší človek v nemocnici bojoval o život.

Samotnému ostalo na rozhodnutí, či Tepláreň ponechá v prevádzke, alebo ju zruší. Vybral si prvého.

Ocenenie Biela vrana ocenilo nielen odvahu samotného po útoku, ale aj roky jeho advokácie, vrátane angažovania sa na festivale queer filmov Inakosť, spravodajskom portáli Queerslovakia.sk pre LGBT+ komunitu a iniciatíve Ide Nám O Život za queer práva.

Martina Paulíková

Zanietená občianska a environmentálna aktivistka Martina Paulíková viedla 30-ročný boj za zastavenie výstavby priehrady, ktorá by zaplavila obec Slatinka v Banskobystrickom kraji a zničila by nielen samotné mesto, ale aj miestne biotopy so vzácnou flórou a faunou. v oblasti okolo druhej najdlhšej slovenskej rieky Hron.

Vedenie Slatinka environmentálna mimovládna organizácia Paulíkova upozornila na ekologické škody, ktoré projekt spôsobí – zničí 17 biotopov na ploche približne 300 futbalových ihrísk – a tiež zdôraznila, že návratnosť investície do projektu by trvala skôr 400 rokov. 20 vypočítaných inžiniermi priehrady.

Posvietila si aj na niektoré pochybné praktiky štátneho stavebného podniku Vodohospodárska výstavba, ktorý tvrdil, že zatopenie obce bolo nevyhnutné z bezpečnostných dôvodov v súvislosti s blízkou jadrovou elektrárňou Mochovce. Toto tvrdenie sa neskôr ukázalo ako nepravdivé.

Po práci jej a jej tímu vláda schválila legislatívu zakazujúcu výstavbu v oblasti, ktorá bola vyhlásená aj za chránené územie európskeho významu.

Ja, ty a všetci ostatní

Výbor Bielej vrany uviedol, že jeho rozhodnutie udeliť symbolické ocenenie tým, ktorí pomohli v úsilí Ukrajine, je uznaním kolektívneho úsilia, odhodlania a solidarity, ktoré pomohli premeniť myšlienky na pôsobivé iniciatívy, miesta a projekty.

Ocenila prácu jednotlivcov, hasičov, charitatívnych organizácií, mimovládnych organizácií Nadácia DEDO, Liga pre ľudské práva, Človek v ohrození, SOS Ukrajina a mnohých ďalších, ale aj statočnosť všetkých Ukrajincov, ktorí bojujú za svoju krajinu alebo sa snažia ochrániť svoje rodiny. v iných krajinách, ako aj Slováci, ktorí nezištne pomáhali tým, ktorí to potrebujú.

Od začiatku ruskej invázie koncom februára vycestovali na slovensko-ukrajinské hranice tisíce dobrovoľníkov, aby pomohli poskytnúť pomoc ukrajinským utečencom. Medzitým výbor poukázal na to, že lekári, zdravotné sestry, psychológovia a iní pomohli poskytnúť prístrešie, právne poradenstvo a podporu.

Údaje od organizácií, ktoré pomáhajú Ukrajincom, ukázali, že Slováci doteraz poskytli finančné dary vo výške viac ako 15 miliónov eur spolu s 8 460 tonami humanitárnej pomoci a 6 040 tonami potravinovej pomoci. Dobrovoľne sa prihlásilo viac ako 14 000 ľudí.