Prehľad správ: Orbánova šatka je špičkou ľadovca, hovorí slovenský minister

Tajomný starožitník a prestížny grant pre slovenského vedca.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je stredajšie vydanie 23. novembra Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.


Orbána obvinili z „nezmyselnej provokácie“

Slovenskí europoslanci obvinili maďarského lídra Viktora Orbána z “nezmyselnej provokácie” po tom, čo sa objavil na verejnosti v šatke s mapou zobrazujúcou oblasti Slovenska ako súčasť Maďarska.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) povedal, že Orbán prejavil neúctu k základným hodnotám, na ktorých bola založená EÚ, ktorej členom je aj Maďarsko.

Stalo sa tak po tom, čo slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer kritizoval maďarského premiéra a označil jeho kúsok za „nechutný“.

Minister povedal, že incident mohol byť prehliadnutý, keby bol izolovaný.

“Toto gesto ale vnímame v kontexte udalostí, ktoré sa vyvíjajú a dejú. Je to vrchol ľadovca a moment, na ktorý bolo treba reagovať,” povedal Káčer.

Orbána za incident kritizovali aj ďalšie krajiny v regióne.


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator

  • legislatíva: Parlament ukončil administratívnu prekážku pre páry, ktoré sa chcú zosobášiť.
  • veda: Elżbieta Drążkiewicz zo Slovenskej akadémie vied získala prestížny grant.
  • Ocenenia: Tohtoroční víťazi Bielej vrany sú vyhlásení.
  • Obchod: Po viac ako dvoch desaťročiach má svoj post opustiť Ivana Molnárová, šéfka webu Profesia.sk na hľadanie zamestnania.

HLAVNÁ ROZPRÁVKA NA STREDU

Podivný príbeh o miznúcom obchodníkovi so starožitnosťami

Starožitné zrkadlo na obrázku hore patrilo bratislavskému starožitníkovi Eduardovi Šťastnému. Hoci jeho identita zostáva do značnej miery záhadou, kurátorka Jana Švantnerová sa rozhodla o ňom zistiť viac. Prečítajte si, čo sa naučila.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


V ĎALŠÍCH NOVINKÁCH:

  • Viac ako štyri pätiny ľudí na Slovensku sa obávajú, že hromadné výpovede lekárov povedú k problémom v zdravotníctve. Prieskum od NMS Market Research Slovakia, ukázali, že hroziace výpovede vyvolávajú mierne až veľmi veľké obavy o dostupnosť zdravotnej starostlivosti u 83 percent Slovákov, pričom najväčšie obavy majú ľudia nad 55 rokov. Agentúra medzi 18. a 22. novembrom uskutočnila prieskum medzi 1027 ľuďmi. (TASR)
  • Od budúceho roka, Očakáva sa, že 180-tisíc ľudí zmení poskytovateľa zdravotnej poisťovne. Kým štátna zdravotná poisťovňa Všeobecná Zdravotná Poisťovňa príde o klientov, Union a Dôvera, súkromné ​​zdravotné poisťovne, získajú viac.
  • Slovensko nie je cieľom ani zdrojom nelegálnej migráciePovedal to v stredu minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer. Dodal, že Slovensko si svoju vonkajšiu schengenskú hranicu riadne chráni. (TASR)
  • Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že slovenské nemocnice neboli pripravené čerpať peniaze z ozdravného plánu. Za predchádzajúceho vedenia neboli žiadne alebo pozastavené projekty, uviedlo ministerstvo.
  • László Sólymos, šéf maďarskej menšinovej politickej strany Aliancia na Slovensku, kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána za šatku „Veľké Maďarsko“. “Jeho video so šatkou niekoho pobaví, iného pobúri. Obe reakcie sa však môžu obrátiť proti nám, Maďarom žijúcim na Slovensku,” napísal Sólymos na Facebooku.

Ak máte návrhy na zlepšenie tohto prehľadu noviniek, môžete nás kontaktovať na adrese editorial@spectator.sk.