Slovenskí europoslanci kritizujú Orbána kvôli šatkovému kúsku

Maďarský premiér pod paľbou pre “nezmyselnú provokáciu” s mapou Veľkého Maďarska.

Veľkosť písma:A|A+

Slovenskí europoslanci obvinili maďarského lídra Viktora Orbána z “nezmyselnej provokácie” po tom, čo sa objavil na verejnosti v šatke s mapou zobrazujúcou oblasti Slovenska ako súčasť Maďarska.

Orbána videli v nedeľu na zápase národného tímu proti Grécku v šatke s mapou Veľkého Maďarska, ktoré zahŕňa územie, ktoré je dnes súčasťou Slovenska a ďalších krajín susediacich s Maďarskom vrátane Rakúska, Rumunska, Chorvátska, Srbska a Ukrajiny.

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) pre TASR uviedol, že Orbán prejavil neúctu k základným hodnotám, na ktorých bola založená EÚ, ktorej členom je aj Maďarsko.

V podpísanom vyhlásení on a sedem ďalších slovenských europoslancov z rôznych politických frakcií uviedli:

“EÚ je založená na rešpektovaní zmlúv a pravidiel a elementárnym pravidlom je rešpektovanie hraníc členských krajín EÚ. Odmietame nezmyselné provokácie Viktora Orbána a vyzývame ho, aby rešpektoval susedov svojej krajiny a dodržiaval pravidlá. Slovensko je nemenné a kroky maďarského premiéra nezmyselne vyvolávajú napätie medzi našimi krajinami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vyhlásenie podpísali aj:

  • Miriam Lexmann (KDH/EĽS),
  • Vladimír Bilčík (Spolu/EĽS),
  • Peter Pollák (OĽaNO/EĽS),
  • Michal Šimečka (PS/RE),
  • Martin Hojsík (PS/RE),
  • Michal Wiezik (PS/RE),
  • Eugen Jurzyca (SaS/ECR).


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

EÚ dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebuje mier, vzájomný rešpekt a dobré susedské vzťahy a nie zbytočné spochybňovanie platných hraníc a pravidiel, dodal Štefanec.

Kritický je aj minister zahraničných vecí

Incident rozhneval nielen poslancov Európskeho parlamentu, ale vyvolal aj protesty diplomatov v iných krajinách.

Slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer kritizoval Orbána za presadzovanie iredentizmu a myšlienky územnej obnovy Uhorského kráľovstva spred roku 1920, ktoré zahŕňalo časti dnešných susedných štátov.

Medzitým úradníci na Ukrajine tiež odsúdili to, čo označili za revizionizmus maďarského premiéra.

“Presadzovanie revizionistických myšlienok v Maďarsku neprispieva k rozvoju ukrajinsko-maďarských vzťahov a nie je v súlade s princípmi európskej politiky,” uviedol hovorca ukrajinského ministerstva Oleg Nikolenko.