Kolaps nemocníc odvrátený, odbory lekárov a vláda majú dohodu

27. novembra 2022 o 8:32 ja Prémiový obsah

K dohode o platoch došlo v sobotu večer, päť dní pred hromadnými odchodmi lekárov z nemocnice.

Veľkosť písma:A|A+

Kríza v slovenských nemocniciach je zažehnaná, vyhlásil v sobotu večer premiér Eduard Heger. Po záverečnom šesťhodinovom rokovaní sa vláda a predstavitelia Lekárskych odborov dohodli na platoch lekárov.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Oznámenie prišlo len päť dní predtým, ako sa očakávalo, že približne 2 100 protestujúcich lekárov ukončí svoju prácu. Asi štvrtina všetkých lekárov v štátnych nemocniciach podala výpovede, väčšina z nich nadobudne účinnosť 1. decembra. Výpovede boli aktom protestu na podporu ôsmich požiadaviek, ktoré predložili Lekárske odborové organizácie (LOZ). pri rokovaniach z minulého týždňa sa ako hlavný problém javila dohoda o platoch.

V sobotu Heger povedal, že vláda nakoniec súhlasila s tým, že na platy lekárov vynaloží ďalších 40 miliónov eur, ako požadovalo LOZ. Stabilizačný príspevok (retenčný bonus) lekári nedostanú, pre ostatných zdravotníckych pracovníkov však zostane v platnosti. Osobitný príspevok navrhol minister financií Igor Matovič minulý týždeň. K definitívnej dohode o platoch došlo krátko po tom, ako Matovič oznámil, že sa už na rokovaniach nezúčastňuje.