Živého kapra si na Vianoce kupuje už menej Slovákov

Najsilnejšia zostáva tradícia na západnom Slovensku.

Veľkosť písma:A|A+

Ľudia na západnom Slovensku si na Vianoce kúpia živého kapra častejšie ako tí, ktorí žijú na východe, ukázal nedávny prieskum verejnej mienky.

Kapor je hlavným chodom typickej slovenskej vianočnej večere, ktorá sa konzumuje 24. decembra. V rámci tradície si mnohí Slováci kapra stále kupujú živého, pričom ho držia vo vani deň alebo dva, kým ho expedujú do Vianočný jedálenský stôl. Nedávny prieskum však ukázal, že rastúci počet ľudí radšej kupuje spracované mrazené alebo chladené ryby.

V predvianočnom prieskume pre občianske združenie Humánny Pokrok sa prieskumná agentúra Focus pýtala 1005 respondentov na ich tradičnú štedrovečernú večeru. Jeden z piatich respondentov uviedol, že uprednostňuje nákup spracovaných alebo mrazených rýb, zatiaľ čo ďalšia pätina uviedla, že uprednostňuje živé ryby. Takmer 14 percent respondentov uviedlo, že uprednostňujú kúpu živej ryby, ktorú potom po zaplatení zabili v obchode. SITA napísal newswire s odvolaním sa na výsledky prieskumu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

V preferenciách kupovania kaprov v závislosti od príjmu domácnosti korešpondentov, veku alebo vzdelania nebol významný rozdiel. Tradícia nákupu živého kapra je najslabšia v Košickom kraji a najsilnejšia na druhej strane republiky, na západnom Slovensku.Súvisiaci článok Na Štedrý večer v Bratislave nesmela chýbať ryba Čítaj viac

Ekonomická situácia môže tento rok ovplyvňovať aj nákupy vianočných kaprov.

Pokiaľ ide o etiku praktík, približne 11 percent opýtaných súhlasilo s tým, že predaj živých kaprov by mal byť zakázaný, zatiaľ čo 27 percent uviedlo, že s týmto tvrdením úplne nesúhlasí. Tí, ktorí skôr súhlasili so zákazom, tvorili 18 percent, kým tí, ktorí skôr nesúhlasili, tvorili 37 percent opýtaných.Súvisiaci článok Slovenské Vianoce – tradičné i nové Čítaj viac