Prehľad správ: Kritický prejav prezidentky Čaputovej v parlamente

Nové lety z bratislavského letiska, obvinenia opozičného lídra Roberta Fica zrušili.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Vydanie v utorok 29. novembra Dnešný deň je na Slovensku pripravený s hlavnými správami dňa za menej ako päť minút.


Prezident hovorí koalícii, aby odišla, ak nemôže vládnuť lepšie

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vystúpila v parlamente vo svojom prejave o stave republiky, ktorý označila za „jeden zo svojich najkritickejších prejavov“.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Prezident sa dotkol rôznych tém, počnúc státisícmi ľudí žijúcich v chudobe. Ak sú ľudia chudobní, spoločnosť sa stáva frustrovanou a radikalizuje, zdôraznila.

Hoci pochválila vládu Eduarda Hegera za jej postoj k vojne na Ukrajine a viaceré reformy, či už ide o ozdravný plán alebo balíčky na zlepšenie podnikateľského prostredia, prezidentka sa neštítila kritizovať koaličnú vládu za jej pomalosť, ba dokonca nedostatočnosť. podpora počas prebiehajúcich kríz, nehovoriac o nedávnych rokovaniach o platoch s lekármi a návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023.

„Ak nebudeme chrániť demokraciu, môžeme sa stať poslednou generáciou, ktorá ju zažije,“ upozornila tiež Čaputová s odkazom na potrebu bojovať proti dezinformáciám, zastaviť nenávisť a chrániť novinárov.

Vo svojej nepriamej výzve vláde odkázala, aby vládla lepšie, nerozdeľovala spoločnosť a nepodkopávala dôveru ľudí v demokraciu. Ak sa to nepodarí, bolo by podľa nej lepšie, keby sa konali predčasné voľby.

REAKCIE NA PREJAV

Premiér Eduard Heger: Premiér súhlasí s prezidentom, že Slovensko čelí hybridným hrozbám a spoločnosť je polarizovaná. Heger viní z populizmu. Víta aj to, že si prezident všimol dobré reformy, ktoré jeho vláda prijala.

Hovorca Boris Kollár: “S niektorými pasážami súhlasím, za čo sa jej chcem poďakovať, a s niektorými nesúhlasím.”

Predseda Smeru Robert Fico: Jeden z opozičných lídrov obvinil predsedníčku vo svojom prejave z útoku na stranu Smer. Fico tiež povedal, že prispieva k polarizácii spoločnosti.


HLAVNÝ PRÍBEH NA UTOROK

Ako vyzerá zachránená anglická raketa, americká loptička a rukavice Adidas po zreštaurovaní

Práca reštaurátorov zostáva pre návštevníkov múzeí záhadou, no pre Olympijské a športové múzeum poodhalilo niečo málo zo svojej reštaurátorskej práce Múzeum SNP.


Ak máte návrhy, ako by sa dal tento súhrn správ vylepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese [email protected]


ĎALŠIE UTORKOVÉ NOVINKY V PÁR RIADOCH:

  • Nemocniční lekári varujú politikov že ich rezignačné listy nadobudnú platnosť 30. novembra, pokiaľ neschvália nevyhnutné zmeny, na ktorých sa vláda a odborový zväz lekárov dohodli počas uplynulého víkendu. (TASR)
  • Ukrajina dostala zo Slovenska 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1Vyhlásil to v utorok minister obrany Jaroslav Naď.
  • Povedal to minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer pred stretnutím ministrov zahraničných vecí NATO v Rumunsku 29. novembra NATO musí odvrátiť humanitárnu katastrofu, ktorú môžu spôsobiť ruské útoky na kritickú infraštruktúru Ukrajiny.
  • Bratislavské letisko bude prevádzkovať nové lety do Atén v Grécku od júna 2023 a do Kaunasu v Litve od marca 2023.

Tu sú ďalšie príbehy zo stránky The Slovak Spectator


Ďakujeme, že ste dnes večer boli s nami. Maj pekný večer.

PS Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.