Prehľad správ: Čo robí cudzinca na Slovensku?

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je štvrtkové vydanie 19. januára Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.


Hon pacientov na lekárov

Fenomén zatúlaných pacientov sa výrazne prejavil po Vianociach, keď pre vysoké účty za energie a zvýšenie platov sestier zavreli ordinácie viacerí lekári.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Zdravotné poisťovne hovoria, že ročne sa na nich obracajú stovky pacientov, aby im pomohli nájsť lekára.

Nájsť lekára je obzvlášť ťažké vo vidieckych oblastiach. Špecialisti sa hľadajú obzvlášť ťažko.

„Situácia sa zhoršuje a bude sa zhoršovať,“ hovorí Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Viac o ZDRAVOTNÍCTVE na Slovensku sa dozviete z našej reportáže.


Ďalšie príbehy zo stránky The Slovak Spectator


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si náš online predplatné. Ďakujem.


HLAVNÝ PRÍBEH NA ŠTVRTOK

Angličanov plán presťahovať sa na šesť týždňov na Slovensko sa zmenil na navždy

Hugo Green takmer 30 rokov po svojom príchode zdieľa svoje názory na Slovensko a prečo sa rozhodol zostať.


V niekoľkých riadkoch:

  • The Ministerstvo spravodlivosti oznámilo pripravenosť návrhu, ktorý pomôže nezosobášeným párom, vrátane párov rovnakého pohlavia, zvládnuť niektoré životné udalosti. Páry budú musieť navštíviť notára, aby podpísali a zaregistrovali zmluvu týkajúcu sa konkrétnych udalostí, ako je prístup k zdravotným informáciám alebo dedičstvo. Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) návrh kritizovala s tým, že na čiastočné riešenia pre páry rovnakého pohlavia je už neskoro a krajina by mala prijať zákon o rovnakom pohlaví. K návrhu sa kritizujú aj organizácie LGBT+.
  • The Národná služba darcovstva krvi prevádzkuje svoju webovú stránku v angličtine. Uvažujete o prvom darovaní krvi? Tu je malé povzbudenie od nášho kolegu Romana Čuprika.
  • Barcelone bol udelený titul Európske hlavné mesto demokracie na roky 2023-2024. Helfried Carl o iniciatíve hovoril s The Slovak Spectator vlani v novembri.
  • V tento deň pred 30 rokmi sa Slovensko stalo 180. členom OSN. Čítať prihlášky krajiny.
  • V bratislavskej mestskej časti Petržalka plánujú spustiť ďalšie zóny regulovaného parkovania tento rok. Bratislavský parkovací asistent (PAAS) by mal byť rozšírený do štvrte Dvory V, VI, v lokalite ohraničenej Rusovskou cestou, Einsteinovou a Panónskou cestou a v lokalite Hájov v okolí Šustekovej ulice. PAAS bol spustený minulý rok.

NOVINKY O POČASÍ

  • Turistov na to upozorňuje Horská záchranná služba lavínové nebezpečenstvo je značný. Najviac nového snehu napadlo v Nízkych Tatrách a vo východnej časti Vysokých Tatier.
  • Niekoľko boli uzavreté horské priechody pre nákladné autá. Nasledujte predpovede počasia na cestách na Slovensku, či sú cesty zľadovatené, zasnežené alebo mokré.
  • Skontrolovať predpoveď počasia na piatok. Vyhlásil to meteorologický úrad Slovenska výstrahy pred čiernym ľadom pre celú krajinu. Tiež varuje pred snehové záveje na severe a v niektorých častiach východného Slovenska. Hydrologické výstrahy sú vo viacerých regiónoch stredného a východného Slovenska.

Ďakujeme, že čítate The Slovak Spectator.

PS Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek vylepšiť, môžete nás kontaktovať na [email protected]