Stovky zatúlaných pacientov hľadajúcich lekára

19. januára 2023 o 11:24 ja Prémiový obsah

Obráťte sa na regionálnu kanceláriu, aby ste našli praktického lekára, kontaktujte poisťovňu, aby ste našli špecialistu.

Veľkosť písma:A|A+

Sú to ľudia, ktorí chodia z kliniky na kliniku a hľadajú lekára, ktorý by ich prijal ako svojich pacientov, alebo im dal termín vyšetrenia skôr, ako by im dal ich vlastný lekár. Diabetologička Ľudmila Kubincová z mesta Púchov v Trenčianskom kraji ich nazýva túlavými pacientmi. Ďalší lekári potvrdzujú, že ich počet rastie.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Fenomén zatúlaných pacientov sa výrazne prejavil po Novom roku, keď v dôsledku vysokých cien energií a zvyšovania platov sestier zatvorili svoje ambulancie viacerí lekári.

Zdravotné poisťovne hlásia stovky pacientov, ktorí ich každoročne žiadajú, aby im pomohli nájsť lekára.

Nájsť lekára je obzvlášť ťažké vo vidieckych oblastiach. Špecialisti sa hľadajú ťažko. Veľkým problémom je nedostatok pneumológov – pľúcnych špecialistov.

„Situácia sa zhoršuje a bude sa zhoršovať,“ hovorí Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP).

Zdravotné poisťovne by podľa Kubincovej mali pre svojich pacientov vyhľadávať a poskytovať lekárov. „Poisťovňa sa tvári, že to majú riešiť krajské úrady, a kraj sa tvári, že to má riešiť poisťovňa,“ opisuje začarovaný kruh púchovský diabetológ.

Krajské úrady vydávajú lekárom licencie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ak lekári ukončia činnosť, zdravotnú dokumentáciu svojich pacientov zasielajú na úrad samosprávneho kraja.

[email protected], aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >