Prehľad správ: Požiarom poškodené kino Lumière našlo dočasný domov

Slovensko ako “krtko” na razenie tunela pod Karpatmi usporiada v sobotu deviate referendum a rekordnú výrobu energie v jadrových elektrárňach.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je piatkové vydanie 20. januára Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.

Víkendové podujatia a novinky z cestovania a kultúry na Slovensku nájdete v najnovšom vydaní nášho newslettera Spectacular Slovakia.

Krtko, nie dynamit, na razenie 12-kilometrového tunela Karpaty v Bratislave

Ministerstvo životného prostredia dalo v posledných dňoch roku 2022 zelenú výstavbe diaľničného ťahu spájajúceho Raču a Záhorskú Bystricu, obe mestské časti Bratislavy, pričom 11,76-kilometrový tunel Karpaty vedie cez pohorie Malé Karpaty.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Tunel by nebol vybudovaný pomocou dynamitu, ale pomocou raziaceho stroja známeho aj ako „krt“. Ide o stroj používaný na razenie tunelov s kruhovým prierezom. Touto metódou bol postavený napríklad tunel Silverton pod Temžou v Londýne. Na Slovensku sa tento systém nepoužíva.

Úsek bude súčasťou obchvatu Bratislavy, ktorý v súčasnosti tvorí diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7.


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si naše online predplatné. Ďakujem.


Výročie týždňa

Slovensko si pripomenulo 17. výročie tragickej leteckej nehody v maďarskej obci Hejce. 19. januára 2006 zahynulo 41 vojakov a jeden civilný zamestnanec pri havárii lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce na vrchu Borso pri návrate z misie KFOR v Kosove. Prežil iba jeden vojak. Išlo o najväčšie letecké nešťastie v 30-ročnej histórii samostatného Slovenska.


Hlavný príbeh na dnes

Pred tromi mesiacmi ju pri útoku na Tepláreň, LGBT+ bar v Bratislave, vážne zranil strelec. Pri streľbe zahynuli dvaja jej kamaráti Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Podstúpila náročnú operáciu a postupne sa snaží vrátiť do bežného života.

RADKA TROKŠIAROVÁ hovorí o tom, ako útok zmenil LGBT+ menšinu a o tom, že starší ľudia sú často podceňovaní v otázkach inakosti.Súvisiaci článok Zastrelili ju v Teplárni: Politici majú ľuďom pomáhať, nie im klásť prekážky Čítaj viac


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator:


Obrázok dňa


Ďalšie novinky

  • V sobotu 21. januára sa na Slovensku uskutoční už deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993. Oprávnení voliči odpovedia, či súhlasia s tým, aby sa predčasný koniec volebného obdobia uskutočnil referendom, alebo uznesením parlamentu zmenou Ústavy SR. Oprávnení voliči, teda tí, ktorí sú oprávnení voliť v parlamentných voľbách, budú môcť od 7:00 do 22:00 hlasovať v 5 682 volebných miestnostiach. Výsledky budú známe v nedeľu 22. januára. Podľa Ústavy SR sú výsledky referenda platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
  • bratislavské kino Lumière, poškodená požiarom vlani v septembri, našiel dočasný domov. Od 19. januára sa bude premietať v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU) na Svoradovej 2 a v kinosále Slovenskej národnej galérie na Riečnej 1.
  • Dominantný výrobca elektriny Slovenské elektrárne (SE) vyrobil vlani v jadrových elektrárňach rekordné množstvo elektriny. Výroba elektriny v elektrárni Mochovce prvýkrát v histórii presiahla 8 000 GWh. Toto množstvo predstavovalo asi 26 percent spotreby elektriny na Slovensku. Celkovo SE dodali v roku 2022 do siete 17 039 GWh elektriny.
  • Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola v decembri 2022 na úrovni 5,9 percentaO 0,07 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci, povedal na piatkovej tlačovej konferencii dočasný minister práce Milan Krajniak. V roku 2022 bola miera evidovanej nezamestnanosti 5,95, čo je medziročný pokles o 0,81 percentuálneho bodu.
  • Parlament tiež neotvoril mimoriadnu schôdzu zameranú na riešenie vysokých cien energií a ďalšie opatrenia na riešenie zlyhaní vo verejných politikách v piatok 20. januára. Ako tomu bolo dvakrát vo štvrtok 19. januára, v snemovni nebolo dosť poslancov na to, aby boli uznášaniaschopní. Jeho body navrhne program riadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má začať 31. januára.
  • Komunikácia vlády s podnikateľmi bola vlani najhoršia od roku 2010. Pozitívne ho hodnotilo len 1 percento účastníkov prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Takmer 60 percent malo negatívny názor. Podiel pozitívnych hodnotení komunikácie vlády s podnikateľmi má od roku 2015 mierne klesajúci trend. V roku 2020 sa kladne vyjadrilo 5 percent opýtaných, v roku 2021 už len 4 percentá.
  • Ministerstvo zdravotníctva spúšťa očkovanie proti Covid-19 novými vakcínami od 30. januára vyrába Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech. O očkovanie sa môžu ľudia prihlásiť od 26. januára cez webovú stránku korona.gov.sk alebo telefonicky na call centre Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek zlepšiť, môžete nás kontaktovať na adrese [email protected]