Zastrelili ju v Teplárni: Politici majú ľuďom pomáhať, nie im klásť prekážky

20. januára 2023 o 7:00 ja Prémiový obsah

Starší ľudia podceňovaní pri jednaní s LGBT ľuďmi.

Veľkosť písma:A|A+

Pred tromi mesiacmi ju pri útoku na Tepláreň, LGBT+ bar v Bratislave, vážne zranil strelec. Pri streľbe zahynuli dvaja jej kamaráti Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Podstúpila náročnú operáciu a postupne sa snaží vrátiť do bežného života.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

RADKA TROKŠIAROVÁ hovorí o tom, ako útok zmenil LGBT+ menšinu a o tom, že starší ľudia sú často podceňovaní v otázkach inakosti.

“Celkovo sa mi zdá, že staršia generácia pristupuje k týmto veciam otvorenejšie, ako by si mnohí mysleli. Povedal by som, že starší ľudia sú ochotnejší nechať si veci vysvetliť od tých, ktorí im rozumejú. Horšie je to možno s generáciou v stred, ktorý si jednoducho vytvorí názor a neobťažuje sa pýtať.“

Súvisiaci článok Roky LGBT+ intolerancie na Slovensku vyvrcholili dvoma vraždami Čítaj viac

Od teroristického útoku na Zámockej ulici uplynuli tri mesiace. Ako sa máš teraz?

To sa líši. Raz mi je lepšie, inokedy horšie. Úlohu zohralo aj to, že som mala narodeniny a Juraj by ich mal tiež. Plánovali sme to stráviť spolu. Tak ma to párkrát nakoplo.

Strelec vám veľmi vážne zranil nohu. Ako sa vám hojí zranenia?

Mám len jednu barlu a môžem krívať po byte. Môj lekár ma upozornil, že to bude zdĺhavý proces, pretože mi prestrelili stehennú kosť a pri operácii mi museli zaviesť titánový klin. Veľa ľudí je prekvapených, že napriek tomu môžem chodiť. Asi bolo dôležité, že som sa nezrútil a pristúpil som k tomu tak, že je dôležité, aby som sa čo najskôr vrátil do života.

Mnoho ľudí, ktorí boli účastníkmi nehôd, násilných či teroristických činov, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Dostávate v tomto smere dostatočnú pomoc?

Prešiel som PTSD v nemocnici, videl som tam dvoch psychológov. Samozrejme, nemocničná starostlivosť má svoje obmedzenia. Na izbe sú s vami ďalší pacienti, ktorí jednoducho nemôžu vstať a odísť, aby vám poskytli súkromie.

Keď som sa vrátil domov, niekoľko ľudí mi poslalo správy a ponúklo mi pomoc, najmä s hľadaním správneho terapeuta. Na Slovensku sú tak odborníci, ktorí pracujú s traumou, ako aj ľudia, ktorí rozumejú potrebám LGBT+ komunity. Potreboval som kombináciu týchto dvoch vecí a môj súčasný psychológ to spĺňa.

Súvisiaci článok Tepláreň bola domovom, bezpečným priestorom pre LGBT+ ľudí v Bratislave Čítaj viac

Viete si predstaviť ísť do kaviarne?

[email protected], aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >