Referendum zlyhalo, väčšina voličov v ňom nevidela zmysel

22. januára 2023 o 10:58 ja Prémiový obsah

Z oprávnených voličov prišlo niečo vyše 27 percent.

Veľkosť písma:A|A+

Napriek tomu, že s referendovou otázkou o možnosti skrátenia volebného obdobia súhlasili takmer všetci voliči, aj tak to bolo v poradí ôsme neúspešné referendum Slovenska. Volebná účasť dosiahla len 27,25 percenta.

Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Aby bolo referendum úspešné, musí sa ho zúčastniť aspoň 50 percent voličov, teda približne 2,3 milióna ľudí, pričom väčšina voličov musí zakrúžkovať odpoveď áno.

Na to treba dať voličom veľmi silný motív, ako to bolo pri hlasovaní o vstupe do EÚ, hovorí sociológ Václav Hřích, ktorý vedie prieskumnú agentúru AKO. Toto referendum podľa neho zjavne nemalo takýto motív.

“Ďalším problémom je, že sa nekonala takmer žiadna kampaň, ktorá by vysvetľovala, čo to všetko znamená,” povedal Hřích o referende, ktoré podľa odhadov ministerstva vnútra bude daňových poplatníkov stáť 10,4 milióna eur.

V slovenských dejinách len jedno referendum prekročilo potrebnú 50-percentnú hranicu. Týkalo sa to vstupu do EÚ v roku 2004.

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že rešpektuje výsledok referenda a postoj, ktorý občania vyjadrili jeho prijatím aj nezúčastnením sa na ňom. Domnieva sa, že je potrebné, aby parlament schválil novelu ústavy o predčasných voľbách bez ohľadu na výsledok referenda.

Súvisiaci článok Hegerovo pátranie končí neúspechom, začína rozhovory o predčasných voľbách Čítaj viac

“Aj keby bolo referendum neplatné, vzhľadom na súčasnú vnútropolitickú krízu je potrebné, aby poslanci čo najskôr prijali v parlamente novelu ústavy o predčasných voľbách,” uviedla. Minulý týždeň zopakovala, že by si priala predčasné voľby v prvom polroku, keďže politická kríza zachvátila Slovensko.

Prázdne volebné miestnosti

Volebné komisie hlásili počas celého dňa nízku účasť a pokojný priebeh. Napriek tomu tam bolo niekoľko zaujímavých momentov.

Napríklad v Nitre jeden z voličov objal členov komisie pri príležitosti Medzinárodného dňa objímania. Ďalšia žena prišla s 19-mesačným papagájom.

Sneh spôsobil problémy v obci Budiná pri Lučenci, ktorú v deň referenda zasypal sneh. Predseda komisie so zástupcom obišiel na SUV 4×4 odľahlejšie osady patriace obci, aby priviezol volebnú urnu prevažne starším obyvateľom.

„Všetci prejavili záujem hlasovať,“ povedala jedna z členiek komisie za MY Novohrad.

Väčšina voličov v tom nevidela zmysel

[email protected], aby sme vám pomohli.” data-msg-btn-logout=”Prihlásiť sa ako iný používateľ” data-msg-btn-close=”Zostať prihlásený” >