GP ruší obžalobu poslanca Sme Rodina opäť paragrafom 363

Prezident sa obráti na Ústavný súd.

Veľkosť písma:A|A+

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v piatok minulý týždeň zrušil obžalobu poslanca Sme Rodina Martina Borguľu. Od vlaňajšieho apríla čelil Borguľa obvineniam z korupcie. Generálny prokurátor opäť aplikoval kontroverzný paragraf 363 Trestného zákona.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Maroša Žilinku nominovala strana Sme Rodina.

Paragraf 363 Trestného zákona priznáva generálnemu prokurátorovi výlučnú právomoc zrušiť akékoľvek rozhodnutie polície alebo iných prokurátorov v prípravnom konaní – vrátane oprávnenia úplne zrušiť trestné stíhanie – ak zistí, že bol porušený zákon.Súvisiaci článok Minulý týždeň bol pre 363 veľkým týždňom Čítaj viac

Dôvody zrušenia

Žilinka na tlačovej besede vysvetlil svoje dôvody procesnými chybami vyšetrovateľa NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry. Nepáčilo sa mu ani to, že polícia pri vyšetrovaní zmenila kvalifikáciu trestného činu.

Žilinka sa Borguľu zastal aj tým, že v jeho prípade nie je dostatok dôkazov na to, aby bol vôbec stíhaný. Po vysvetlení pred novinármi ušiel a na otázky ako obvykle neodpovedal.

Borguľu najskôr vyšetrovali na základe vydierania a podplácania, to sa však zmenilo na prijímanie úplatku.

Obvinenia voči Borguľovi súviseli s právnou kauzou z roku 2018, keď, ako poslanec priznáva, zaplatil policajtom desiatky tisíc eur, keď sa uchádzal o post starostu Starého Mesta Bratislava.

Tvrdil, že ho kontaktovala polícia a žiadala 50 000 eur, ak by chcel kandidovať na starostu.

Borguľa povedal, že cítil, že nemôže ísť na políciu o pomoc a že je pre neho jednoduchšie zaplatiť peniaze, ako riskovať, že mu policajti rozbijú dvere pred jeho dvoma malými deťmi a staršou matkou.

Jeho trestné stíhanie bolo podľa Borguľu politicky motivované s odvolaním sa na to, že ho polícia obvinila deň pred hlasovaním parlamentu o tom, či dá zelenú prokurátorovi, aby požiadal o vyšetrovaciu väzbu pre expremiéra Roberta Fica. Borguľa tvrdí, že ho malo pred hlasovaním zastrašiť.Súvisiaci článok Koaličný poslanec čelí obvineniu z korupcie Čítaj viac

Kritika

“Voľba Žilinku za generálneho prokurátora bola najväčšou chybou tejto koalície,” napísal na sociálnej sieti v reakcii na zrušenie dočasný premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Rozhodnutie kritizuje aj bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tvrdí, že generálna prokuratúra sa musí zodpovedať a čeliť verejnej kontrole. Kolíková už dlhšie volá po zmene kontroverzného paragrafu.

Strana SaS považuje aplikáciu paragrafu v prípade Borguľu za ďalšie politické rozhodnutie generálneho prokurátora. Podľa poslanca SaS Alojza Baránika Žilinka nekoná slobodne a je v konflikte záujmov.

Strana Sme Rodina sa k rozhodnutiu generálneho prokurátora už nebude vyjadrovať. “Je to čisto v jeho kompetencii a my to rešpektujeme,” píše sa v stanovisku strany.Súvisiaci článok Generálna prokuratúra zrušila trestné oznámenia na expremiéra Fica Čítaj viac

Prezident sa obráti na Ústavný súd

Prezidentka Zuzana Čaputová minulý piatok oznámila, že kontroverzný paragraf pošle tento týždeň na Ústavný súd.

„Som presvedčená, že paragraf v aktuálnom znení a právomoci, ktoré na jeho základe má generálny prokurátor, neprimerane zasahujú do nezávislosti súdnictva a neprispievajú ani k budovaniu dôvery k nemu,“ napísala na sociálnej sieti.

Poukázala aj na to, že proti paragrafu neexistuje opravný prostriedok a jeho použitie generálnym prokurátorom vyvoláva kontroverzie v celej spoločnosti.

Generálna prokuratúra začiatkom decembra zrušila obvinenia z trestného činu zneužitia právomoci a zosnovania organizovanej zločineckej skupiny voči Robertovi Ficovi a jeho pravej ruke, exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Rozhodnutie vyvolalo rozruch.

Keďže v uplynulom období nebola politická vôľa na zmenu legislatívy, prezidentka sa rozhodla využiť svoju právomoc a obrátiť sa na Ústavný súd.