Objavujú sa ďalšie podrobnosti o najkrvavejšej vražde na Slovensku

Polícia tvrdí, že od masakry v roku 1999 zomrelo niekoľko podozrivých.

Veľkosť písma:A|A+

Večer 25. marca 1999 vtrhli do reštaurácie Fontána na juhu Slovenska v Dunajskej Strede traja maskovaní muži prezlečení za policajtov. Oháňali sa zbraňami a oznámili, že vykonávajú policajnú raziu a prikázali všetkým, aby si ľahli na zem. Potom vybehli na poschodie a zastrelili desať mužov, všetkých členov gangu podsvetia Papáyovci.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Medzi obeťami bol aj rovnomenný šéf gangu Tibor Pápay, prezývaný Papa Joe. Išlo o najväčšie masové zabíjanie na Slovensku, ale iba o jeden zo série násilných incidentov súvisiacich s organizovaným zločinom v malom meste, ktoré má okolo 23-tisíc obyvateľov.

“Ide o najväčšiu masovú vraždu, aká sa stala v histórii Slovenska. Dlho nebola objasnená,” uviedol riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) SR Ľubomír Daňko. na tlačovej konferencii v Budapešti 20. januára 2023.

Povedal to na spoločnej prezentácii slovenských a maďarských policajtov, na ktorých konštatovali, že po takmer štvrťstoročí sa konečne potvrdili niektoré detaily prípadu.

Prepojenia na gang sátorovcov

Medzi obvinenými z vrážd sú traja muži spojení s gangom sátorovcov: Alexander Hariš, prezývaný Turek, Karol Bodoky a Richard Veréb.

Strelcami v roku 1999 boli podľa polície Hariš, Bodoky a Arpád Szamaránszky, ktorí zahynuli pri dopravnej nehode v roku 2005. Trojica bola už dlhší čas podozrivá z vraždy. Na vražde sa podľa obžaloby podieľal aj Kristián Kádár, ktorý s políciou spolupracuje. Niekoľko ďalších členov mafie je podozrivých z účasti, no medzičasom zomreli.

Dozorujúci prokurátor podľa Daňka zatiaľ nedal povolenie na zverejnenie podrobnejších informácií. “Vyšetrovanie vraždy desiatich osôb sa ani zďaleka neskončilo. Štúdium spisu príde v dohľadnej dobe,” povedal Daňko.

Zločinecká skupina okolo Ľudovíta (Lajosa) Sátora patrila medzi najbrutálnejšie skupiny, aké na Slovensku pôsobili. Celkovo im podľa Daňka pripísali okolo 50 obetí a ak sa preukáže ich pôsobenie v Dunajskej Strede, celkový počet stúpne na približne 60.

“Doteraz sa nám podarilo vykopať 23 tiel, niektoré prípady sú už oficiálne uzavreté,” uviedol Daňko.

Šéf slovenského policajného zboru ocenil spoluprácu s maďarským náprotivkom. „Teší ma, že po 20 rokoch sa slovenským a maďarským orgánom podarilo objasniť prípady, pri ktorých objasnenie nikto nečakal,“ povedal policajný prezident SR Štefan Hamran.

“brutálny útok”

Na slovenské pomery boli vraždy v Dunajskej Strede výnimočné.

“Vo svojej práci vyšetrovateľa som ešte nevidel taký brutálny, agresívny spôsob vykonania vraždy. Pripomínalo mi to gangsterské filmy z amerického prostredia z čias prohibície,” pripomenul v komentároch pre televíziu bývalý vyšetrovateľ Jaroslav Ivor. program „Mafiáni“ verejnoprávnej RTVS.

Okolnosti útoku mali niekoľko zvláštnych aspektov. Pápayovci hrali karty v reštaurácii Fontána zvyčajne v stredu, no masaker sa odohral vo štvrtok. Členovia gangu mali na stretnutiach zvyčajne ochranku, no v ten štvrtok ich nikto nechránil.

Niektorí pozorovatelia špekulovali, že obete nalákal do reštaurácie niekto, komu dôverovali. V súvislosti s týmito podozreniami sa spomína Slovenská informačná služba (SIS), špionážna agentúra, o ktorej sa v 90. rokoch 20. storočia veľa hovorilo. Údajne ich chcela dať zlikvidovať po tom, čo v jej mene spáchali trestné činy.

Vyšetrovatelia na začiatku pracovali s niekoľkými teóriami. Teraz sa vyrovnali s tvrdením, že vraždy si objednal Ľudovít Sátor, ktorý viedol konkurenčnú skupinu v Dunajskej Strede a ktorého cieľom bolo ovládnuť mesto.

Polícia ho neskôr obvinila z ďalších vrážd.

Sátora podľa polície zavraždili v roku 2010 v priestoroch bývalého komplexu stajní v Dunajskej Strede, no jeho telo sa nikdy nenašlo.

©Sme