Prehľad správ: VW nečakane nahradil Slováka, ktorý bol jeho šéfdizajnérom

Posledné neúspešné referendum, školy so špičkovými študentmi a váš návod na podnikanie na Slovensku.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je pondelkové vydanie 23. januára Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.


Referendum zlyhá, no aj tak môžu prísť predčasné voľby

Slovensko sa v nedeľu dozvedelo, že ďalšie celoštátne referendum skončilo neplatné.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Referendum, ktoré sa konalo v sobotu, no neprilákalo k urnám oveľa viac ako jedného zo štyroch voličov, iniciovalo a podporilo viacero opozičných strán na čele so Smerom. Zámerom bolo umožniť jednoduchšie skrátenie riadneho štvorročného volebného obdobia.

Deviate referendum v novodobej histórii Slovenska prilákalo s účasťou niečo vyše 27 percent štvrtý najvyšší počet voličov od prvého referenda, ktoré sa konalo v roku 1994. Na platnosť výsledku však bola potrebná 50-percentná účasť. zlyhanie.

Na ľahšiu nôtu sa v jednej miestnej volebnej miestnosti objavil mladý papagáj.

komentár: Teraz, keď je referendum hotové, čo bude nasledovať?

Súvisiace: An Prieskum Ipsos uskutočnené pre Denník N v čase pred referendom navrhol, aby v referende hlasovali aj voliči bývalej koalície štyroch strán. Nedá sa to však potvrdiť, keďže voliči v rámci referenda neprejavili podporu žiadnej politickej strane.


Ďalšie príbehy zo stránky The Slovak Spectator

  • zákon: Prezidentka Zuzana Čaputová sa obráti na Ústavný súd vo veci paragrafu 363 Trestného zákona, ktorý umožňuje šéfovi prokurátora jednostranne zastaviť trestné stíhanie. Generálny prokurátor Maroš Žilinka podľa prezidenta použil klauzulu spôsobom, ktorý môže zasahovať do práce nezávislých súdov. Paragraf opäť uplatnil minulý týždeň v prípade poslanca obvineného z korupcie.
  • POLÍCIA: Vyšetrovatelia v Maďarsku a na Slovensku oznámili, že objasnili ďalšie podrobnosti o masovej vražde 10 gangstrov z roku 1999 na juhozápadnom Slovensku.
  • Automobilový priemysel: Volkswagen údajne nahradil svojho šéfdizajnéra, Slováka Jozefa Kabaňa. Bol vymenovaný v roku 2020.

Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si náš online predplatné. Ďakujem.


FAQ NA PONDELOK

Čo mám robiť, ak chcem podnikať na Slovensku?

Slovak Spectator vám prináša aktualizovanú verziu najčastejších otázok o získaní živnostenského oprávnenia a ďalších podmienok, ktoré musia cudzinci splniť, aby mohli na Slovensku podnikať.

Ďalšie často kladené otázky nájdete tu.


V niekoľkých riadkoch:

  • Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír stiahol sťažnosť, ktorú podal proti obvineniu z korupcie, ktorému čelí. Podľa Sme denne, sa bývalý minister financií za posledných dvoch vlád Smeru pokúsi obrátiť na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby aplikoval paragraf 363 a napokon obžalobu zrušil. Žilinka tak urobil v rovnakom prípade aj vlani.

  • Podľa sčítania ľudu v roku 2021 K židovskej náboženskej obci na Slovensku sa hlási 2 007 obyvateľov. V tom istom sčítaní ľudu 596 obyvateľov uviedlo svoju národnosť (samostatná kategória sčítania) ako židovskú. V roku 1930 malo na Slovensku židovskú národnosť 72 678 osôb.

  • Predčasné voľby sa môžu konať 30. septembra. Na termíne sa strany z odchádzajúcej koalície dohodli cez víkend. Parlament teraz potrebuje prijať legislatívu, ktorá by umožnila predčasné voľby, na ktoré je potrebných 90 hlasov.

  • Zverejnil to think tank Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). rebríček základných a stredných škôl na základe výkonov ich žiakov. Na prvých miestach vo svojich kategóriách sa umiestnili ZŠ v Košiciach, odborné učilište v Poprade a gymnázium v ​​Bratislave. Pozri rebríčky.


POČASIE NA UTOROK: Jasná obloha, v noci a ráno miestami hmla a oblačnosť. Denná teplota bude od 5°C do 10°C, miestami s hmlou 0°C až 5°C. Ľahký vietor. Výstrahy pred hmlou sú na mieste pre stredné a severovýchodné Slovensko do utorkového rána.


Ďakujeme, že čítate The Slovak Spectator.

PS Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek vylepšiť, môžete nás kontaktovať na [email protected]