Schválená novela ústavy o predčasných voľbách

Poslanci však ešte musia hlasovať o tom, kedy sa tak stane.

Veľkosť písma:A|A+

Novelu ústavy umožňujúcu vypísanie predčasných volieb hlasovaním parlamentu v stredu schválili poslanci.

Podľa novely môžu byť voľby vyhlásené pred koncom riadneho volebného obdobia, na takýto krok by však potrebovalo hlasy najmenej 90 poslancov.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Novelu v stredu podporilo celkovo 92 poslancov súčasných koaličných strán, ako aj poslancov, ktorí predtým opustili poslanecké kluby jednotlivých strán.Súvisiaci článok Čo hovorí o Slovensku výsledok sobotňajšieho referenda Čítaj viac

Poslanci podporili aj zmenu, ktorú navrhla bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, podľa ktorej je možné predčasný návrh predčasných volieb podať len s podporou minimálne 30 poslancov, aby sa predišlo zneužitiu novely jedným poslancom.

Novela prichádza po vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera koncom minulého roka a jeho neúspešných pokusoch získať medzi poslancami dostatočnú podporu na zostavenie novej vlády.

Poslanci však ešte musia rozhodnúť o novom termíne predčasných volieb. Kým bývalé koaličné strany OĽaNO, SaS, Sme Rodina a Za ľudí sa dohodli, že by sa mali konať 30. septembra tohto roku, opozičné strany Smer, Hlas a extrémistická Republika tvrdia, že ich chcú uskutočniť v máji alebo júni. Tieto strany však spoločne nemajú dostatočnú podporu pre tieto skoršie dátumy a zdá sa, že voľby na konci septembra budú pravdepodobne nakoniec schválené.

Predseda parlamentu a predseda Sme Rodina Boris Kollár povedal, že hlasovanie by sa mohlo uskutočniť budúci utorok.