Spravodajský prehľad: Slovensko za neho už nebolo európskou „čiernou dierou“. Teraz je späť

Pohľad Jamesa Thomsona na slovenské vysokoškolské vzdelanie, víkendové tipy a najpolarizujúcejšieho slovenského politika.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý deň. Tu je piatkové vydanie 27. januára Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.

Pripravte sa na víkend s Spectacular Slovakia Roundup.


Expremiér Dzurinda sa vracia do slovenskej politiky

Na pódiu stálo veľa ľudí, no len málo takých, ktorých by Slováci spoznali. Jednou zo známych tvárí bol bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

V piatok oficiálne oznámil svoj nový politický projekt Modrá koalícia, ktorého cieľom je podľa Dzurindu zblíženie liberálov a konzervatívcov. Oznámenie prišlo len štyri dni pred parlamentným hlasovaním o termíne predčasných volieb.

Dzurinda na tlačovej besede novinárom prezradil, že o programovom vyhlásení svojho projektu veľa neprezradil, okrem ambície udržať Slovensko v EÚ, reformovať krajinu a bojovať proti mafii. Nie je jasné ani to, či sa Dzurinda stane lídrom Modrej koalície.

Za Dzurindovej vlády vstúpilo Slovensko do NATO a EÚ. Krajina zaviedla niekoľko zásadných reforiem. Korupcia však neobišla ani Dzurindove vlády.


Ďalšie príbehy zo stránky The Slovak Spectator


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si náš online predplatné. Ďakujem.


ČO SA DEJE V BRATISLAVE

Top 10 podujatí pre cudzincov

Tipy na top 10 podujatí v hlavnom meste do 5. februára plus pravidelné služby v rôznych jazykoch, školenia, dočasné výstavy a vrcholy roka.


V niekoľkých riadkoch:

  • Líder OĽaNO Igor Matovičbývalý premiér a tiež bývalý minister financií, je politik, ktorý najviac polarizuje spoločnosťpodľa an anketa AKO na objednávku televízie JOJ. Od 10. do 16. januára 2023 prieskumná agentúra uskutočnila prieskum medzi 1000 ľuďmi. Respondenti mali uviesť troch najviac polarizujúcich politikov.
  • Povedala prezidentka Zuzana Čaputová svedčí o tom fakt, že politici budú hlasovať o termíne predčasných volieb v posledný možný deň, budúci utorok Slovensko potrebuje predčasné voľby.
  • Slovensko si neplní vlastné záväzky súvisiace s klimatickými zmenami a trvalo udržateľnou budúcnosťou, Informoval o tom Najvyšší kontrolný úrad. Slovensko napríklad vypracovalo stratégiu nízkouhlíkového rozvoja do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Takmer polovica jej komponentov je však podľa analýzy úradu vypracovaná len čiastočne alebo vôbec.
  • slovenský Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová vyzýva európske inštitúcie, aby konali v prípade ekologického znečistenia v bratislavskej Vrakuni mestská časť. Skládka priemyselného odpadu má rozlohu 4,65 hektára, na ktorej sa nachádza asi 120-tisíc metrov kubických vysoko toxického odpadu.

POČASIE NA VÍKEND: sobota bude oblačno, najvyššia teplota dosiahne 5°C. Na severnom Slovensku a Horehroní, v regióne stredného Slovenska, denná teplota nepresiahne -2°C. Ojedinele sneženie alebo mrholenie. Počasie bude podobné nedeľuaj keď najvyššia teplota bude nižšia: 4°C vo väčšine regiónov, okrem Spiša, Kysúc, Liptova, Horehronia a Oravy, kde môže najvyššia denná teplota dosiahnuť -3°C. pondelok ráno bude miestami hmla, v mnohých regiónoch sneženie alebo dážď so snehom na juhu. (SHMÚ)


Ďakujeme, že čítate The Slovak Spectator. Užite si víkend!

PS Ak máte návrhy, ako by sa dal tento prehľad noviniek vylepšiť, môžete nás kontaktovať na [email protected]