Slovenská stopa spája hlavu Wagnera s nepovolenou spoločnosťou

V slovenskom podnikovom registri sa našiel dôkaz o spojení Prigozhin.

Veľkosť písma:A|A+

Investigatívni novinári tvrdili, že šéf skupiny ruských žoldnierov Jevgenij Prigožin môže stáť za spoločnosťou, ktorá unikla západným sankciám, po tom, čo odhalili dôkazy o prepojení cez firmu, ktorej jedinú európsku pobočku v Bratislave.

In správaOrganized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) tvrdí, že v slovenskom podnikovom registri sa našli dôkazy o spojení s medzinárodnou lodnou spoločnosťou Flash Asia, ktorá nebola sankcionovaná.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklameSúvisiaci článok Ruský špión dostal podmienečný trest za špionáž Čítaj viac

Mnoho spoločností spojených s Prigozhinom, známym ako „Putinov šéfkuchár“ kvôli jeho cateringovému biznisu v Kremli, bolo sankcionovaných, zatiaľ čo on sám bol zaradený na sankčné zoznamy USA, EÚ a Spojeného kráľovstva.

Flash Asia je prepojená s Prigozhinovým spolupracovníkom Igorom Lavrenkovom, ktorý bol zakladateľom, akcionárom a riaditeľom viacerých spoločností prvého z nich. Lavrenkov tiež vytvoril Flash Asia v Pekingu. Keďže OCCRP nenašiel žiadne dôkazy v čínskom hlavnom meste, nakoniec odhalil spojenie medzi Flash Asia a Lavrenkov v slovenskom podnikovom registri, kde bol uvedený ako partner v rokoch 2006 až 2020.

Jediným partnerom a riaditeľom pobočky je v súčasnosti ruský občan Alexander Ushchev, ktorý stojí za spoločnosťou registrovanou v Spojenom kráľovstve, ktorá je údajne zapojená do celého radu korupčných aktivít v Európe.