Koniec pandémie? Samoizolácia na COVID-19 už od pondelka nie je potrebná

Veľkosť písma:A|A+

Ľudia na Slovensku s pozitívnym testom na Covid-19 už nebudú musieť päť dní izolovať.

Pandemické zdravotné bezpečnostné opatrenie, ktorého viac-menej drakonické verzie sú v platnosti od začiatku pandémie COVID-19 v roku 2020, sa skončí v pondelok 20. marca, ako poznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Roušky a respirátory v zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice, lekárne, čakárne zdravotníckych zariadení, zariadenia sociálnych služieb a inde, zostávajú povinné pre personál aj pre návštevníkov. Preventívne opatrenia sú vzhľadom na vyšší výskyt respiračných ochorení stále aktuálne, uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Ako je však pri iných akútnych respiračných ochoreniach pravidlom, pacienti by sa mali riadiť pokynmi lekára a snažiť sa liečiť sami doma. “Ak sa cítite alebo ste chorý, nechoďte do práce, školy alebo iných spoločných či verejných priestorov. Covid-19 je infekčné ochorenie a hoci domáca izolácia už nebude povinná, berte ohľad na svoje zdravie a zdravie zraniteľných skupiny,“ upozornil Mikas.

Hygienik odporučil, že ak chorý potrebuje ísť von, napríklad po lieky, musí správne nosiť respirátor a dodržiavať hygienu rúk.