Prehľad správ: Ako osláviť Mesiac knihy v Bratislave

Opatrenia COVID-19 sa menia, bratislavská ZOO si váži nového leva a kde sa pripraviť na Deň svätého Patrika.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý večer. Tu je piatkové vydanie 17. marca Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút.


Policajný šéf vyzýva generálneho prokurátora, aby konal

Policajný prezident Štefan Hamran verejne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preveril prácu svojich podriadených. Tvrdí, že prípadná manipulácia s dôkazmi by mohla ovplyvniť prebiehajúce trestné konanie proti štyrom vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Pred viac ako 18 mesiacmi ich obvinili zo závažných trestných činov, ale zdá sa, že prípad proti nim uviaznul. Policajný šéf poukazuje na podozrenie z manipulácie s dôkazmi počas vyšetrovania.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Štyroch vyšetrovateľov NAKA zatkli a zadržali v septembri 2021 predtým, ako ich obvinili zo zneužitia právomoci a marenia spravodlivosti. Bratislavský krajský súd však v októbri 2021 nariadil ich prepustenie a ich stíhanie označil za neoprávnené. Súdna právomoc v prípade zostáva na Generálnej prokuratúre, ktorá v roku 2021 zamietla odvolanie štvorice na stiahnutie obvinenia.

Hamran hovorí, že vyšetrovateľom NAKA bol odopretý prístup k ich úplným spisom a navrhuje, že tieto obsahujú dôkazy, ktoré by obvinení vyšetrovatelia mohli použiť na očistenie ich mien. Zdá sa, že prípad súvisí s mocenskými bojmi v rámci orgánov činných v trestnom konaní v rámci komplexnej série vyšetrovaní korupcie za predchádzajúcich vlád pod vedením Smeru.


VIAC ZO STRÁNKY SLOVENSKÉHO DIVÁKA


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si náš online predplatné bez reklám a tlačenej verzie The Slovak Spectator zaslanej na vašu domácu adresu na Slovensku. Ďakujem.


Hlavný príbeh na piatok

Čo nás desí?

Myseľ našich predkov prenasledovali povery, nadprirodzené bytosti, strašidelné príbehy pred spaním a ďalšie. Zabrániť útoku čarodejnice nebolo jednoduché.

Dozviete sa viac o jedinečnej výstave, ktorá prevedie návštevníkov týmito postrachmi a príbehmi Poludnice, Mory a ďalších, ktoré strašili prvých osadníkov dnešného Slovenska.


Tipy na Deň sv. Patrika 17. marca v Bratislave

  • DUBLINER: Oslávte Deň svätého Patrika v bratislavskom Irish pube Dublinčan. Krčma dnes k drinkom pripravuje živú hudbu.
  • DUNGEON PUB: Vyskúšajte írske nápoje a nezabudnite si pribaliť zelený outfit. The Dungeon Pub organizuje párty na Deň svätého Patrika.
  • troška FOLKU: Dvaja írski ľudoví hudobníci Martin Furey a Joseph Doyle oslávia Deň sv. Patrika v Bratislave. Medzinárodný bar. Získajte lístky tu.

Pre viac podujatí v Bratislave si pozrite Top 10 podujatí v Bratislave alebo 3 veci, ktoré môžete v meste v najbližších siedmich dňoch robiť zadarmo.


V ĎALŠÍCH NOVINKÁCH

  • Slovensko vyšle na Ukrajinu svoje vyradené stíhačky MiG-29. Súčasťou balíka bude aj niekoľko systémov protivzdušnej obrany stredného dosahu. Rozhodla o tom vláda na svojom dnešnom rokovaní v piatok 17.
  • Slovenská pošta oslavuje 100. výročie narodenia výtvarníka Viktora Kubalu. Slávnostné známky vyjdú 20. marca a zobrazujú dve mačky, Puf a Muf, z predstavenia pre deti, na ktorom bol umelcom. (TASR)
  • Poslanci OĽaNO chcú, aby sa školáci viac hýbali. Podľa ich plánov by žiaci základných škôl dostali tri povinné hodiny telesnej výchovy a študenti stredných škôl dve. (TASR)

Predpoveď počasia na víkend

Sobota bude slnečná, okrem možnej oblačnosti v západnej časti krajiny. Teploty sa budú pohybovať od 10°C do 13°C.

V nedeľu môže Slovensko očakávať polooblačné počasie. Pripravte sa na mierne vyššie teploty, ktoré sa v celej krajine budú pohybovať od 12 °C do 15 °C.

V pondelok môže východné a stredné Slovensko očakávať dážď, na západe polooblačné počasie. Teploty budú mierne, od 14°C na východe do 16°C na západe. (SHMÚ)


Ďakujem za odber a prečítanie. Veľa to pre nás znamená.

PS Ak máte návrhy, ako by sme mohli zlepšiť prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na [email protected] Alebo sa môžete sťažovať na našu prácu. Môže nám to tiež pomôcť zlepšiť sa.

Sledujte The Slovak Spectator ďalej Facebook, Instagram (@slovakspectator) a Twitter (@slovakspectator).