Niekoľko historických domov v Banskej Štiavnici, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO, v plameňoch

18. marca 2023 o 16:19 ja Upravené o 17:41

Pri obrovskom požiari v sobotu zhorela jediná Love Bank na svete.

Veľkosť písma:A|A+

Banka lásky, obľúbená turistická atrakcia v historickom centre Banskej Štiavnice, je zničená po tom, čo v sobotu ráno zhorel starý dom, v ktorom táto unikátna banka sídli.

Kvôli silnému vetru, kopcovitom terénu, úzkym uličkám a starým domom, ktoré sú navzájom spojené, sa požiar niekoľko hodín šíril cez strechy niekoľkých domov, kým sa hasičom podarilo požiar dostať pod kontrolu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Zatiaľ nie je známe, čo požiar spôsobilo. Polícia Banskobystrického kraja uviedla, že išlo pravdepodobne o skrat. Niektorí ľudia na Facebooku naznačili, že požiaru sa dalo predísť, keby sa nezanedbala údržba elektrického systému v budove.

Požiar v meste UNESCO sa v sobotu pokúšalo uhasiť množstvo dobrovoľníkov, vojakov a hasičov z mesta aj z okolitých miest. Banská Štiavnica, mesto s bohatou baníckou históriou, a technické pamiatky okolia boli v roku 1993 zapísané do zoznamu UNESCO.

Stredoslovenské mesto krátko po vypuknutí požiaru prostredníctvom Facebooku požiadalo miestnych obyvateľov, aby prišli pomôcť zachrániť exponáty z Galérie umenia Jozefa Kollára. Galéria sa nachádza niekoľko metrov od Banky lásky. Denník N odhaduje, že ľudskú reťaz na záchranu exponátov vytvorilo až 300 ľudí. Teraz sú uložené v Starom zámku. Dobrovoľníci pomohli zachrániť aj cenné exponáty zo Slovenského banského archívu, budovy hneď vedľa Banky lásky.

Banka lásky sa nachádza na Námestí Svätej Trojice, hlavnom námestí mesta. Horelo aj niekoľko ďalších budov vrátane hudobnej školy, pizzerie či kultúrneho domu Eleuzína. Kultúrne centrum sa nachádza nad Love Bank a ponúka nádherný výhľad na kopcovité mesto.

„Doteraz zhorelo už päť striech národných kultúrnych pamiatok,“ povedala v sobotu popoludní dočasná ministerka kultúry Natália Milanová. “Slovenské banské múzeum a galéria sú naďalej v akútnom ohrození.”

Krátko pred 17:00 však dočasný premiér Eduard Heger oznámil, že obrovský požiar je pod kontrolou, napísala agentúra TASR. Celkovo začalo horieť sedem budov, ktoré sú teraz poškodené, dodal dočasný premiér. Hasiči zostanú v oblasti do nedeľného rána.

V sobotu, Donio fundraisingová stránka spustila iniciatívu na získanie peňazí pre mesto. Heger tiež uviedol, že jeho kabinet sa zíde na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom bude rokovať o tom, ako mestu pomôže dočasná vláda.

“To [Banská Štiavnica] je klenotom nášho kultúrneho dedičstva, chodí sem veľa turistov,“ povedal Heger. “Chceme, aby toto mesto mohlo naďalej prosperovať z cestovného ruchu.”

Český minister zahraničia Jan Lipavský v sobotu na Twitteri uviedol, že aj Česko je pripravené pomôcť.

Love Bank, jediná takáto banka na svete, uchováva niekoľko tisíc milostných príbehov z celého sveta. Projekt je inšpirovaný a venovaný najdlhšej milostnej básni na svete. V roku 1844 napísal slovenský básnik Andrej Sládkovič, “Marína“ má 2 900 veršov.