Niekoľko historických domov v Banskej Štiavnici, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO, v plameňoch

Mesto na strednom Slovensku bolo pred 30 rokmi zapísané do zoznamu UNESCO.

Veľkosť písma:A|A+

Banka lásky, obľúbená turistická atrakcia v historickom centre Banskej Štiavnice, horí. Starý dom, v ktorom táto unikátna banka sídli, zachvátil v sobotu ráno požiar.

Kvôli silnému vetru, kopcovitom terénu, úzkym uličkám a starým domom, ktoré sú navzájom spojené, sa oheň naďalej šíri cez domy cez ich strechy.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Zatiaľ nie je známe, čo požiar spôsobilo, no podľa polície Banskobystrického kraja išlo pravdepodobne o skrat. Niektorí ľudia na Facebooku však naznačili, že požiaru sa dalo predísť, keby sa nezanedbala údržba elektrického systému v budove.

Pri hasení požiaru v meste UNESCO pomáhajú miestni ľudia, vojaci a hasiči z okolitých miest.

Mesto na Facebooku požiadalo ľudí o pomoc pri záchrane exponátov z Galérie umenia Jozefa Kollára, ktorá sa nachádza niekoľko metrov od Banky lásky. Ako napísal Denník N, ľudskú reťaz na záchranu exponátov vytvorilo až 300 ľudí. Teraz sú uložené v Starom zámku. Dobrovoľníci pomohli zachrániť aj cenné exponáty zo Slovenského banského archívu, budovy hneď vedľa Banky lásky.

Banka lásky sa nachádza na Námestí Svätej Trojice, hlavnom námestí mesta. Horí aj niekoľko ďalších budov vrátane hudobnej školy, pizzerie či kultúrneho domu Eleuzína. Kultúrne centrum sa nachádza nad Love Bank a ponúka nádherný výhľad na kopcovité mesto.Vypočujte si podcast Spectacular Slovakia Zabudnite na Rómea a Júliu. Slovenská Verona rozpráva skutočný príbeh lásky Čítaj viac

„Doteraz zhorelo už päť striech národných kultúrnych pamiatok,“ uviedla dočasná ministerka kultúry Natália Milanová. “Slovenské banské múzeum a galéria sú naďalej v akútnom ohrození.”

Banka lásky uchováva niekoľko tisíc milostných príbehov z celého sveta. Projekt je inšpirovaný a venovaný najdlhšej milostnej básni na svete. “Marína“ napísal slovenský básnik Andrej Sládkovič v roku 1844. Báseň má 2900 veršov.