Prehľad správ: Nezabudnite – v nedeľu idú hodiny dopredu

Viac peňazí z Bruselu, americké vrtuľníky pre Slovensko a varovanie bratislavského letiska pred falošnými webmi.

Veľkosť písma:A|A+

Dobrý deň. Tu je stredajšie vydanie 22. marca Dnes na Slovensku – hlavné správy dňa za menej ako päť minút


Druhá tranža peňazí EÚ pre Slovensko uvoľnená

Slovensko v stredu dostalo druhú tranžu peňazí v rámci svojho plánu obnovy schváleného EÚ, ale ďalšie platby splatné koncom tohto roka sa zdajú byť pochybné v dôsledku oneskorení reforiem spojených s financovaním.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Platba 709 miliónov eur prijatá tento týždeň nasleduje po prvej platbe v rámci plánu takmer 399 miliónov eur minulé leto.

Lívia Vašáková, vedúca odboru ozdravného plánu Úradu vlády, povedala, že Slovensko je piatym členským štátom EÚ, ktorý dostal druhú platbu.

Krajina má dostať celkovo 6 miliárd eur vo forme grantov v rámci svojho plánu obnovy po Covid.


Ďalšie príbehy z webu The Slovak Spectator


Ak sa vám páči, čo robíme a chcete podporiť dobrú žurnalistiku, kúpte si náš online predplatné bez reklám a tlačenej verzie The Slovak Spectator zaslanej až k vám domov na Slovensko. Ďakujem.


AKO Stráviť SOBOTU

Tržnica pri Cvernovke

V sobotu 25. marca sa v kultúrnom dome Nová Cvernovka v Bratislave uskutoční Jarný Cverna Market. Svoju tvorbu a predaj produktov predvedú miestne štúdiá, predajcovia, dizajnéri a umelci. Pre návštevníkov bude pripravený aj dostatok jedla a workshopy.

Štart: 10:00 na Račianskej 78

Zadarmo: deti do 15 rokov, Ukrajinci

Vstupné: 5 €, no študenti a dôchodcovia platia 2 €

Zajtra vám Slovak Spectator prinesie výber podujatí na víkend a budúci týždeň.


V niekoľkých riadkoch:

  • Ľudia na Slovensku prídu v nedeľu ráno o hodinu spánku, keďže sa v krajine prejde na letný čas. Na Slovensku sa zmena prvýkrát zaviedla v roku 1979.

  • Slovensko dostane 12 vrtuľníkov AH-1Z Viper z USA po rozhodnutí poslať svoje uzemnené lietadlá MiG na Ukrajinu. Lietadlá sú stále na Slovensku. Vrtuľníky, za ktoré Slovensko zaplatí približne 300 miliónov eur, by mali doraziť v najbližších dvoch rokoch. V roku 2018 Slovensko nakúpilo 14 prúdových lietadiel F-16, prvé z nich by mali doraziť na slovenské vojenské letiská na budúci rok.

  • Upozornila na to Finančná správa, slovenský daňový úrad Daňové priznanie musia podať aj občania Ukrajiny ak pracovali na Slovensku. Rovnako ako pri riadnych daňových priznaniach je termín do 31. marca.

  • The Generálna prokuratúra odmietla zrušiť obvinenia proti vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry, hoci súdy uviedli, že ich trestné stíhanie je neoprávnené. Policajný prezident Štefan Hamran nedávno vyzval úrad, aby konal.

  • Vláda schválila rozsiahle zmeny Trestného zákona. Ak zákon prejde v parlamente, po prvý raz bude rozlišovať medzi užívateľmi drog a výrobcami drog. Navrhujú sa aj prísnejšie tresty za jazdu pod vplyvom alkoholu. Celkovo bolo do novely Trestného zákona zapracovaných viac ako 440 zmien.


POČASIE NA ŠTVRTOK: Veľmi teplo, denná teplota vystúpi na 23°C. Slabý vietor. (SHMÚ)


Ďakujem za odber a prečítanie. Veľa to pre nás znamená.

PS Ak máte návrhy, ako by sme mohli zlepšiť prehľad noviniek, môžete nás kontaktovať na [email protected].

Sledujte The Slovak Spectator ďalej Facebook, Instagram (@slovakspectator) a Twitter (@slovakspectator).